Slovensko je pre väčšinu z nás iba rodná hruda, ktorú vlastne ani moc nepoznáme. Mnohí z nás poznajú iba miesto svojho bydliska a jeho okolie, cestu do práce, prípadne na letisko, z ktorého odlietame loviť drahocenné zážitky niekam ďaleko. Často sa tak stáva, že sa o zaujímavých miestach na Slovensku dozvedáme až od zahraničných turistov alebo zo svetových cestovateľských magazínov. My sme Slovensko trochu lepšie spoznali najmä vďaka pandémií v roku 2020, ktorá nám vtedy prekazila väčšinu naplánovaných ciest mimo krajinu. Miesta, ktoré na Slovensku máme majú často svetový charakter a netreba za nimi letieť tisícky kilometrov. Tak prečo trochu viac nespoznať aj Slovensko?

Vraví sa, že na tie najkrajšie miesta sa najlepšie pozerá zhora, kam ale často vedie dlhá a tŕnistá cesta. Samozrejme, že na také miesta je potrebná aj perfektná kondička. Nebudeme sa hrať na profesionálnych horských turistov a priznávame fakt, že naša kondička je často na úrovni spiacej mačky a proste máme radi miesta, kam netreba štyri hodiny do kopca lapať po dychu. A tajne dúfame, že v tom nie sme sami. Po našich potulkách Slovenskom sme navštívili nádherné miesta svetového charakteru, ku ktorým nepotrebujete povestnú atletickú kondičku. Ak ste na tom podobne, možno vás inšpiruje našich 10 ľahko dostupných miest na Slovensku, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť.


Západné Slovensko

Slovenská exotika Záhoria, Šranecké piesky

Vedeli ste, že aj Slovensko má svoju Saharu? Síce je trošku menšia, ako tá skutočná, ale to jej neuberá na atraktivite. Tento krásny a piesočnatý kút Slovenska nájdete medzi obcami Plavecký Mikuláš a Lakšárska Nová Ves, neďaleko mesta Šaštín- Stráže. Piesok sem navial vietor z rieky Morava v pradávnej minulosti a vďaka tomu sú tu dnes skutočné pieskové duny a oázy. Šranecké piesky sa rozprestierajú na ploche niekoľko tisíc hektárov, preto je toto miesto obľúbené napríklad na prechádzky s deťmi. Verte, že väčšie pieskovisko pre deti na Slovensku určite nenájdete! 20200328_141243ph.jpg Toto územie patrí do Vojenského obvodu Záhorie, kde často prebiehajú cvičenia armády a okolie Šraneckých pieskov tak slúži ako dopadová zóna strelnice. Voľne pohybovať sa tu dá iba v čase, kedy tu neprebieha žiadne cvičenie, najčastejšie cez víkend.


Pred tým, ako si sem budete plánovať výlet, je potrebné si zistiť, či tu neprebieha vojenské cvičenie. Potrebné informácie nájdete vždy na stránke Ministerstva obrany SR


Vyznie to ako paradox, ale práve vďaka armáde sa tu nachádza rozmanitá flóra a fauna, pretože je tu zakázaná výstavba a ťažba dreva. Nádherné borovicové lesy, pieskové duny, voda... Toto všetko tu nájdete v nedotknutej podobe. A okolie Šraneckých pieskov taktiež patrí medzi nádherné časti Slovenska, ktoré stoja za povšimnutie. Už ste dostali chuť sa prejsť exotikou Slovenska?

Kaňon uprostred tropického pralesa, to je Haluzická tiesňava

20200502_185452ph.jpg Isto ste si teraz predstavili džungľu kdesi uprostred Amazonského dažďového pralesa, alebo niečo podobné. Stále sa však nachádzame na Slovensku. To ale neznamená, že u nás nenájdeme kaňon uprostred pralesa! Aj takto by sa dala navať Haluzická tiesňava, ktorá nenápadne leží v malinkej dedinke Haluzice medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom. Ide o unikátne miesto, ktoré tu neustále mení a vytvára potok, prerezávajúci sa svojim podložím. Z historických záznamov sme sa dozvedeli, že v roku 1780 tu bol potok s lávkou a popri ňom domčeky, ktoré by sme tu dnes už hľadali iba márne, pretože Haluzická tiesňava svoj okolie už roky pohlcuje. Týka sa to aj romantického Haluzického kostolíka, z ktorého tu ostali len fotogenické ruiny. Dokonca časť hradiskového múru už leží na dne tohto unikátneho kaňonu. Dnes má tiesňava dĺžku viac ako jeden kilometer, hĺbku približne 50 metrov a šírku slušných 200 metrov. V roku 1963 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku a dnes tu platí štvrtý stupeň ochrany. Pokiaľ sa sem vyberiete, čaká vás nenáročná túra, počas ktorej si budete pripadať ako v tropickom pralese a nie ako na Slovensku. V dedine Haluzice nájdete malé parkovisko, z ktorého je to iba pár krokov ku schodom do útrob Haluzickej tiesňavy. Prejdete sa dnom kaňonu popri malom pôčiku a po zhruba kilometri vystúpite na lúke, cez ktorú sa dostanete k ruinám kostolíka, ktorý hrdo stojí nad Haluzickou tiesňavou. Hm, ale do kedy? Ťažko povedať, keďže táto rozširujúca sa tiesňava pohltí všetko čo má v ceste. Nechajte sa inšpirovať a navštívte toto jedinečné miesto, aby ste si stihli pozrieť aj Haluzický kostolík.

Lietavský hrad, jeden z najväčších na Slovensku

Nádhernú zrúcaninu Lietavského hradu nájdete neďaleko Žiliny, pri obci Lietavská Svinná- Babkov. Ide o jednu z najväčších zrúcanín na Slovensku. IMG_20211101_132256ph.jpg Na začiatku obce sa nachádza nenápadná lúka, cez ktorú keď prejdete, napojíte sa na modrú turistickú značku, ktorá vás dovedie až k hradu. Cesta z parkoviska k hradu vám nezaberie viac ako 50 minút. Okrem nádherných výhľadov na okolie vám hrad ponúkne malú, ale zaujímavú expozíciu, či útulné občerstvenie. Lietavský hrad je národná kultúrna pamiatka, ktorá svojím rozsahom a zachovaním detailov očarí snáď každého. Dejiny hradu siahajú až do 13. storočia, odkedy sa v ňom vystriedalo viacero rodov a vďaka svojej strategickej polohe na obrovskom skalnom masíve nebol nikdy dobytý! Tomu vravíme skvelá poloha. V 18. storočí kvôli majetkovým nezhodám začal Lietavský hrad chátrať. Až v roku 1999 vzniklo Združenie na záchranu Lietavského hradu, ktoré pomaly ale isto odstraňuje jeho havarijný stav. A či sa im to darí, môžete posúdiť sami, ak sa sem vyberiete na výlet.

Tajomné pohorie Tribeč

Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Národný park Slovenský raj či Muránska planina. To sú všetko nádherné a zaujímavé miesta, no žiadne z nich nie je opradené toľkými legendami a podivnými príbehmi, ako nenápadné pohorie Tribeč v západnej časti krajiny. Toto jadrové pohorie sa nachádza medzi okresmi Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske a vytvára tak tzv. Tribečský trojuholník. Trojuholník, v ktorom miznú ľudia... Ak ste čítali fantastickú knihu Jozefa Kariku, Trhlina, či videli mysteriózny film Trhlina, isto viete o aké záhadné príbehy ide. Ide o príbehy bežných ľudí, ktorí sa do pohoria vybrali či už na prechádzku, na túru, alebo si cestu cez tajomný Tribeč iba skrátili. Niektorí z nich sa stratili a našli o pár dní či mesiacov s podivnými zraneniami a halucináciami, niektorí sa nenašli vôbec. Proste zmizli bez stopy... 20200516_172917ph.jpg Aj napriek týmto faktom nájdete v pohorí Tribeč veľa zaujímavých miest, kam sa vybrať na túru. Zrúcanina hradu Hrušov medzi Skýcovom a Topoľčiankami, či zrúcanina hradu Gýmeš nedaľeko Nitry. Obe zrúcaniny nájdete v podstate na okraji pohoria Tribeč. Ak však chcete zažiť atmosféru postáv z filmu Trhlina, vydajte sa na vrch Veľký Tribeč alebo zrúcaninu Čierny hrad, ktorú nájdete priamo v útrobách lesov tajomného pohoria. Obľubujete spomínanú knihu a film Trhlina? My rozhodne áno, vďaka čomu máme značnú časť pohoria prejdenú. Preto vám môžeme odporučiť vydať sa napríklad po stopách obetí alebo sa vybrať na miesta natáčania filmu Trhlina. Alebo sa jednoducho vydajte po našich stopách. Ideálne, ak sa sem vyberiete v období medzi novembrom a marcom, kedy tu údajne k všetkým záhadám dochádza. Turistika po Tribeči v tomto období tak naberá celkom nový rozmer.

Romantika po slovensky, to je Dražovský kostolík

20190526_143628ph.jpg Ak cestujete do Nitry v smere od Topoľčian, určite poznáte tento romantický kostolík. Hrdo stojí na kopci nad dedinou Dražovce, odkiaľ sa návštevníkom naskytá nádherný panoramatický výhľad na Nitru a jej okolie a takisto je to obľúbené miesto fotografov, ktorí radi fotia západy slnka. Kostolík, alebo Kostol sv. Michala archaniela tu stojí od polovice 11. storočia. V dnešnej dobe je nevyužívaný, až na jednu výnimku. Tú tvorí deň 29.9. kedy sa v kalendári objavuje meno Michal. V tento deň sa tu každoročne koná svätá omša. Z Dražoviec ku kostolíku na vás čaká príjemná prechádzka miernym kopcom, prípadne v lese za kostolíkom je parkovisko, z ktorého je to iba pár minút chôdze. Zdá sa vám tento kostolík známy aj napriek tomu, že ste tu ešte neboli, ani ste okolo neho necestovali? Verte, že na Slovensku sme sa s ním stretávali pomerne často, hlavne pri platení. Pamätáte si na modrú päťdesiat korunovú bankovku?


Stredné Slovensko

Kvačianská dolina a Mlyny Oblazy

Ak sa radi prechádzate prírodou a zbožňujete prekrásne výhľady, Kvačianska dolina je pre vás to pravé miesto na oddych. Túto prenádhernú, kaňonovitú dolinu nájdete medzi dedinami Kvačany na Liptove a dedinami Veľké Borové, či Huty na Oravskej strane. Kvačianska dolina ešte do 80. rokov minulého storočia slúžila ako spojnica medzi Liptovom a Oravou, čiže navštíviť ju môžete aj z jednej aj z druhej strany. Ak začínate túru z Kvačian, tak ako my, určite neprehliadnete skalný útvar Jánošíkova hlava, alebo drevené vyhliadky s neuveriteľnými výhľadmi, hlavne vyhliadku Malý Roháč, z ktorej je krásne vidieť vrcholy Vysokých Tatier. Celý čas, až za túto vyhliadku vedie cesta po červenej turistickej značke. Potom sa napojte na modrú a po zhruba 900 metroch, na dne Kvačianskej doliny, objavíte prekvapenie celej túry, ak nie najkrajšie miesto Kvačianskej doliny. Mlyny Oblazy a Vodopád Ráztoka. 20200507_151649ph.jpg Ide o kultúrnu pamiatku, ktorá patrí ku skvostom nielen celej Kvačianskej doliny, ale aj Slovenska. Toto je to rozprávkové miesto, ktoré pri túre Kvačianskou dolinou proste nesmiete vynechať. Pôvodne sa na dne doliny nachádzali tri mlyny (podľa zmienok vraj štyri), do ktorých sa ale zakúsol zub času, až sa z nich takmer stali ruiny. Od roku 1980 začali pamiatkári tieto unikátne stavby postupne opravovať a dnes sú už úplne zrekonštruované. Horný a dolný mlyn bol pred nedávnom dokonca uvedený do prevádzky a tak si návštevníci môžu obzrieť, ako tento unikát funguje. Mlyny v Oblazoch sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Keď sa tu zastavíte, ocitnete sa akoby v inom svete. Neďaleko mlynov, smerom na Veľké Borové (modrá turistická značka) nájdete dokonale ukrytý Vodopád Ráztoka, ktorý určite neprepočujete. Je potreba sa k nemu dostať po šmykľavých kameňoch v potôčiku, čo ale rozhodne stojí za to. A toto miesto znovu vyzerá ako úplne iný svet.

50 odtieňov tyrkysovej Šútovského jazera

Na ceste medzi Martinom a Ružomberkom určite neprehliadnete známy motorest Rieka, spoza ktorého nenápadne vykúka časť lomu. Už ste sa tu zastavili? Nie, nemáme na mysli jedlo, ale zaplavenú časť lomu, ktorú nájdete hneď za motorestom. Po príchode vás očarí jeho nádherná priezračná, tyrkysovo- zelená hladina, obkolesená vrchmi Malej Fatry. Milovníci Plitvických jazier si tu rozhodne prídu na svoje, pretože Šútovské jazero má skutočne farbu pripomínajúcu jazerá v Plitviciach. 20200426_143321ph.jpg Najkrajší pohľad na jazero a prírodu okolo je z kaskádového lomu, najlepšie z jeho vrcholu. Na brehoch jazera sa nachádzajú prevažne kamenné, no občas aj útulné pieskové pláže, vrátane jednej menšej nudapláže. My sme sa na malej pieskovej pláži spolu s 50 odtieňmi zelenej a tyrkysovej cítili doslova ako v inej krajine. V jazere je v lete mierne chladnejšia voda, no aj napriek tomu je to príjemné a obľúbené miesto na relax pri vode na domáci spôsob. Pozor, kúpanie je tu však na vlastné riziko. Pre tých odvážnejších existuje okrem kúpania a slnenia sa na pieskových plážach Šútovského jazera aj možnosť potápania. Je pravdou, že krásny a farebný koral ako v Egypte tu asi neuvidíte, ale uvidíte tu napríklad rybky, zatopený les či karosériu Mercedesu Sprinter zhruba uprostred jazera. Ale ide predsa o zážitok nie? Takže nádherné jazero ako z winnetouovky, pieskové pláže, zelené lesy, príjemná voda a reštaurácia s parkoviskom v tesnej blízkosti znie ako skvelý tip na krátky oddych, no nie?

Špania Dolina, nenápadná kráska uprostred lesa

Špania Dolina je stará banícka dedina neďaleko Banskej Bystrice zasadená medzi kopce Starohorských vrchov. V minulosti tu boli objavené náleziská medenej rudy, ktorá obsahovala aj striebro a tak sa Špania Dolina preslávila po celej Európe. Dnes tu nájdeme banícke domčeky roztrúsené po okolí, ktorým dominuje rímskokatolícky kostol Premenenia Pána, či vyhľadávaný Banícky orloj, ktorý každú hodinu ukazuje úmornú prácu baníkov. Všade v okolí dediny sa nachádzajú haldy, čo sú kopy navezenej hlušiny z baní, ktoré sa nepodarilo zalesniť. Snáď najznámejší výhľad na Španiu Dolinu je z haldy Maximilián. 20200229_115759ph.jpg Táto halda je najväčšia a najlepšie zachovaná, vďaka čomu je to obľúbené vyhliadkové miesto. Vedeli ste, že halda Maximilián je jeden z najväčších umelých, človekom vytvorených vrchov v Európe? Z jej vrcholovej časti sa dajú vidieť až vrcholky Kremnických vrchov. Špania Dolina je skvelým tipom na jednodňový výlet po prírode, kedy sa môžete túlať buď náučnými chodníkmi alebo len tak po okolí. Všetko sú to prechádzky na čerstvom vzduchu s nádhernými výhľadmi. To znie celkom zaujímavo nie?


Východné Slovensko

Telgártska slučka a Chmarošský viadukt, vrchol staviteľského inžinierstva

Ide o jeden z najfotogenickejších úsekov na trati Červená Skala- Margecany. Zároveň sa jedná o najkrajšiu železničnú trať na Slovensku, ale vďaka tomuto úseku aj o technicky najnáročnejšiu. Trať bola vybudovaná v tridsiatych rokoch 20. storčia, kedy tu našlo prácu postupne takmer 9 tisíc robotníkov. Vďaka náročnosti terénu dostali zabrať nie len robotníci, ale aj inžinieri. A dnes musíme uznať, že to veru zvládli na výbornú. V obci Telgárt vlak vchádza do tunela v tvare slučky, ktorý má dĺžku približne 1,2km a polomer 400m. Potom prechádza Telgártskym viaduktom. Telgártsky viadukt je približne 22 metrov vysoký železobetónový most, prvý svojho druhu vo vtedajšom Československu. Po tom, ako vlak prejde cez tento unikát, prechádza legendárnym, 114 metrov dlhým a 18 metrov vysokým Chmarošským viaduktom, ktorý pretína Gregorovú dolinu. 20200404_120631ph.jpg Toto sú všetko informácie, ktoré možno poznáte, ak ste sa o toto dielo niekedy zaujímali. Vedeli ste však, že stavba tejto unikátnej trate mala aj svoje obete?


Aj napriek smutnej minulosti a náročnému terénu ide o veľkolepý projekt, ktorý dodnes predstavuje vrchol železničného staviteľstva a je svetovým unikátom!


Chmarošský viadukt sa stal dejiskom najmohutnejších štrajkov na Slovensku počas hospodárskej krízy. Etapovo sa do štrajkov zapájali robotníci (najvyšší počet štrajkujúcich tu dosahoval takmer 7 tisíc ľudí), ktorí žiadali zvýšenie mzdy. Počas strelby polície do štrajkujúcich tu zahynul jeden človek, no nakoniec si robotníci po dlhých mesiacoch vyštrajkovali svoje. Okrem tejto obete tu zahynulo aj šesť robotníkov počas prác.

Dominanta Slovenska sa volá Spišský hrad

Slovensko je krajina hradov a zámkov. Asi by ste tu očakávali Oravský hrad, ktorý nepochybne patrí medzi najkrajšie a najviac prezentované hrady aj v zahraničí. Ak ste ale cestovali diaľnicou medzi Levočou a Prešovom, určite ste neprehliadli jeden z najväčších hradov Slovenska, Spišský hrad. Tvorí dominantu celého okolia a podľa mnohých zahraničných médií, ide o unikát, ktorý musíte vidieť na vlastné oči! 20190525_153719ph.jpg Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hradné komplexy na Slovensku a v okolí. Už len vďaka faktu, že je od roku 1993 zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO sa rozhodne oplatí navštíviť. Navštíviť ho môžete zo Spišského Podhradia, odkiaľ je to možno viac ako hodinová prechádzka do kopca s prenádherným výhľadom na váš cieľ. Pre nás, čo sme na tom s tou kondičkou trochu horšie je tu parkovisko pri dedine Hodkovce. Z parkoviska je to približne 5 minút k bráne hradu. V interiéri na vás čaká zaujímavá expozícia v podobe mučiacich nástrojov a keď sa dostanete až na vrch hradu, ohromí vás neuveriteľný panoramatický výhľad na okolie. Pri vhodnom počasí dovidíte aj na vrcholky Vysokých Tatier. Tento výhľad za čas strávený na Spišskom hrade nepochybne stojí.


Všetci vieme, že na Slovensku je stále čo objavovať a obdivovať. Toto bolo našich 10 miest, na ktoré nepotrebujete perfektnú kondičku a ktoré v nás zanechali skvelý dojem. Veríme, že ak sa rozhodnete navštíviť niektoré z týchto obdivuhodných miest, nesklamú ani vás. Podeľte sa s nami v komentári o miesta, ktoré zanechali vo vás skvelý dojem.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.