Naše prvé zoznámenie s tajomným pohorím Tribeč, o ktorom sme zatiaľ počuli iba samé zvláštne veci, máme úspešne za sebou. Počas nášho prvého výstupu sme sa nevydali iba po stopách filmu Trhlina, ale aj po stopách dvoch ľudí, ktorí na Tribeči nemali to šťastie a zablúdili. Našťastie sa obaja našli. To poblúdenie však nebolo bežné, skôr podivné. Prešli sme sa teda oblasťou Tribeča nad obcou Zlatno, kde v minulosti došlo k viacerým zvláštnym udalostiam. Vďaka dobrému turistickému značeniu sme ale bez problémov našli nielen zrúcaninu Čierny hrad, ale aj Javorový vrch, ciele nášho prvého výstupu, o ktorom sa všetko dočítate na tomto odkaze. 20200816_162136ph.jpg

Obľubujete film alebo minisériu filmu Trhlina? Tak isto poznáte scénu, kedy štvorica príde k záhadným krížom v lese za dedinou a rozprávajú historky o ich vzniku. Alebo scéna pod vrchom Žibrica, kde sa štvorica počas ich prvého výstupu zapisuje do vrcholovej knihy. A čo malý chlapec v modrej bunde, ktorý sa im prihovorí uprostred lesa pri studničke, kde dopĺňajú vodu? Spoznávate? Druhý výstup sme zahájili v obci Štitáre. V lesoch nad Štitármi sa totiž nachádzajú miesta, kde sa tieto scény natáčali, tak prečo si ich nepozrieť a neporovnať s filmom?

Náš druhý výstup na Tribeč

Po stopách filmu Trhlina

Náš druhý výstup na Tribeč zahajujeme v obci Štitáre. Navigácia nás doviedla až pod horu, k rodinným domom (ulica Fábryho). Počasie je sychravé, čo sa k Tribeču a samotnému vrchu Žibrica, kam mierime, priam hodí. Vchádzame teda do lesa a k Žibrici smerujeme po starej lesníckej, asfaltovej ceste. Po približne kilometri chôdze pred nami stojí rozcestník o ktorom sme si už začínali myslieť, že tu nebude, pretože okrem varovania pred možnou nákazou kliešťom, sme žiadne iné značenie cestou nevideli. Sme v Sedle pod Žibricou a z tohto miesta je to na lúku pod Žibricou približne 20 minút chôdze do kopca, vychodeným chodníkom. Po dvadsiatich minútach vychádzame z lesa na lúku a pred nami sa objavuje vrch Žibrica v celej kráse tak, ako ho poznáme z filmu. 20200816_162121ph.jpg Už v samotnom filme budilo toto miesto dojem zvláštnej atmosféry a naživo tomu nie je inak.


Počas toho, ako sa motáme po lúke pod Žibricou a snažíme sa zorientovať, počujeme zvláštne pískanie v diaľke. Výrazne podobné tomu vo filme. Okrem nás nikde ani noha, iba pískanie. Nakoniec sme sa pre pokoj na duši všetci zhodli, že je to vietor, ale ktovie?


Vychutnávame si výhľady na okolitú krajinu a pomaly sa presúvame ďalej... Máme pred sebou ešte dve filmové miesta v blízkosti. Prvým je prameň Gáborka. Tajomné a perfektne ukryté miesto na kraji lesa. Natáčala sa tu jedna zo scén Trhliny, v ktorej sa objavil tajomný chlapec v modrej bunde. Prameň Gáborka sa nachádza pár metrov od asfaltovej cesty, po ktorej sme mierili k Sedlu pod Žibricou a je označený modrými značkami na stromoch. Vo filme si na tomto mieste štvorica dopĺňala zásoby vody, ale to vám rozhodne odporúčať nebudeme.

Najpodivnejšie miesto natáčania filmu Trhlina

Drevené kríže nad Štitármi, jedno z miest natáčania filmu a zároveň pravdepodobne najbizarnejšie! Autom sa presúvame k chatovej oblasti v Štitároch, k novovybudovanej štvrti, odkiaľ znovu mierime do lesa (ulica Ku gáborke). Držíme sa modrej turistickej značky, ktorá by nás mala doviesť až ku totemom, resp. ku spomínaným krížom. Po približne päťsto metroch sa po ľavej strane objavuje niečo ako starý, drevený kríž s plechovou tabuľkou, ovešaný vyblednutými umelými kvetmi. Jasná známka toho, že totemy sú niekde tu. Nachádzajú sa presne nad týmto zvláštnym krížom a sú ešte zvláštnejšie a desivejšie. Na tomto mieste, kde sa opäť natáčala jedna zo scén filmu Trhlina, sa nachádza niekoľko drevených krížov a napodobenín krížov. Všetky sú ovešané svätými obrázkami, umelými kvetinami a sú usporiadané do kruhu. Na pocit je to veľmi zvláštne miesto, kde ani nemáme chuť sa nejako dlho zdržiavať. 20200523_145007ph.jpg Podarilo sa nám zistiť, že ide o veľmi staré pútnické miesto, kde sa údajne zjavil Ježiš. Odvtedy tu začali pribúdať takéto drevené kríže a totemy. Každopádne niekoľko drevených krížov, usporiadaných do kruhu, v lese kúsok za dedinou? Zvláštne však? Škoda len, že sa nedá preniesť tá atmosféra, ktorá na tomto mieste panuje. Takéto miesta proste musíte zažiť a ak ste ešte aj fanúšikom filmu a knihy Trhlina, dôvod prísť sem je dvojnásobný! Tentokrát sme si pred vstupom do lesa selfie neurobili. Do lesa sme štyria vchádzali a štyria aj odchádzame. Ale... Odišli sme vlastne odtiaľ?


Miesta natáčania v tejto časti pohoria Tribeč:

  • Sedlo po Žibricou nad obcou Štitáre
  • Prameň Gáborka
  • Drevené kríže nad obcou Štitáre

20200523_151211ph.jpg Náš druhý výstup do Pohoria Tribeč sa na rozdiel od prvého nedá nazvať nejakou túrou, či turistikou. Ide viac-menej o prechádzku lesom, kúsok za obcou Štitáre. Na tejto trase sme nabehali približne 7 kilometrov a s prestávkami a presunmi autom nám trvala štyri hodiny. Všetky miesta, ktoré sme videli vo filme a čítali o nich v knihe, sme si pozreli aj naživo, aby sme si vedeli porovnať realitu s filmom. A to bol zámer nášho druhého výstupu do pohoria Tribeč.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.