Pohorie Tribeč. Turistika pod rúškom tajomna
Slovensko · 07. 05. 2022
Ľudí odpradávna fascinovali nevysvetliteľné veci a záhady ako napríklad Bermudský trojuholník, územie medzi Miami, Portorikom a Bermudami. Miesto, kde sa dejú rôzne paranormálne javy, ktoré sa márne pokúšame vysvetliť už desaťročia. Vedeli ste, že aj na Slovensku máme takýto trojuholník, v ktorom záhadne miznú ľudia a ak sa aj nájdu, tak často s nevysvetliteľnými ranami a stratou pamäti? Vitajte v Tribečskom trojuholníku. V nenápadnom pohorí Tribeč, ukrytom medzi okresmi Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske, kde sa už dlhé roky deje niečo, čo sa nedá vysvetliť.
Čo sa v Tribeči deje?
O veciach, ktoré sa dejú v Tribeči, vedia najmä ľudia žijúci v jeho blízkosti. Či už z rozprávania starých rodičov, alebo majú informácie z prvej ruky. Pred nedávnom pohorie Tribeč dozaista preslávil spisovateľ Jozef Karika a jeho kniha Trhlina, vďaka ktorej vznikol aj podarený mysteriózny film Trhlina. A o čo vlastne v Tribeči ide? Ide o ľudí, ktorí sa vydali na Tribeč a buď sa navždy stratili, alebo sa našli, povedzme že v zlom stave.
Známe prípady pohoria Tribeč:
- Rok 1930: Stratená Mária Šlajzerová, ktorá si cestu z Mankoviec do Zlatna skrátila cez les. Nikdy sa nenašla.
- Rok 1939: Stratený Walter Fischer, ktorý sa v januári vydal na prechádzku k zrúcanine Čierny hrad. Stratil sa a bol nájdený o tri mesiace neďaleko Zlatých Moraviec v bezvedomí, s početnými reznými ranami a popáleninami. Po tomto zážitku trpel ťažkými psychickými poruchami. Ide o najznámejší prípad stratených ľudí v pohorí Tribeč.
- Rok 1966: Stratení manželia Belanovičovci. Za obcou Jelenec sa našlo ich opustené auto. Manželia sa však nikdy nenašli.
- Rok 2011: Stratená Lucia Zaťková, ktorá sa vydala na turistiku z dediny Zlatno na Javorový vrch. Aj napriek tomu, že túto oblasť dobre poznala, stratila sa. Našla sa o dva dni s dorezanými rukami, podobne ako ostatní a tak ďalej...
Už spomínaná kniha a film Trhlina vyvolali minimálne u nás dvoch obrovský záujem. Možno aj vďaka tomu, že Tribeč začína takmer pod oknami nášho bytu. To sú dôvody, prečo sme sa rozhodli zažiť Tribeč na vlastnej koži. Napozerali sme si film a miesta natáčania, naplánovali sme trasy, nahovorili sme dvoch priateľov, aby sa pridali a vydali sme sa po stopách nielen Trhliny, ale aj po stopách spomínaných obetí. Mohli sa stratiť skrz zlý terén alebo počasie? Stratíme sa, keď pôjdeme po stopách stratených ľudí? Alebo sa na Tribeči deje niečo nevysvetliteľné? Počas našich najbližších troch výstupov na Tribeč sa necháme napospas osudu a pokúsime sa odpovedať na tieto otázky.
Náš prvý výstup na Tribeč
Po stopách obetí a filmu Trhlina
Nastal deň D, do navigácie zadávame obec Zlatno a auto parkujeme pri ihrisku, kde sa natáčali niektoré scény filmu. Ide o ihrisko, odkiaľ vyrážala aj štvorica vo filme Trhlina. Taktiež sme štyria a ako aj vo filme si pre istotu robíme na ihrisku selfie. V Tribeči človek nikdy nevie... Smerujeme k zrúcanine Čierny hrad, kam mal namierené spomínaný Walter Fischer a zároveň je to ďalšie z miest natáčania. Za ihriskom odbáčame doľava, smerom k osade Kľačany (k Čiernemu hradu sa dá ísť za ihriskom aj rovno) a po pár minútach chôdze nám rozcestník ukazuje smer k Čiernemu hradu a zároveň aj vstup do tajomného lesa. My sa však ešte pozrieme k blízkej osade Kľačany, kde sa natáčala jedna zo scén filmu, aby sme si urobili krátku pauzu pred vstupom do pohoria Tribeč. Vraciame sa späť k smerovačke na Čierny hrad a odtiaľto sa držíme zelenej turistickej značky, ktorá nás smeruje až k samotnému Čiernemu hradu. Ak sa vydáte touto cestou, po krátkej strmine, ešte pred Čiernym hradom natrafíte na maringotku, ktorá sa objavila v minisérií filmu Trhlina a spomína sa aj v knihe.
Maringotka. Tajomná, opustená, šedá, so zlatou kľučkou, záclonkami a iba tak zaparkovaná uprostred lesa. Naozaj zvláštne miesto s podivnou atmosférou!
Čierny hrad sa nachádza asi sto metrov od tejto maringotky a na rozdiel od nej, na tomto mieste sa cítime príjemne. Nájdete tu lavičky a ohnisko, čo vytvára skvelé miesto na obednú pauzu. Čierny hrad je v podstate iba malinký pozostatok hradu, ktorý pravdepodobne slúžil na ochranu ryžovísk zlata v okolitých potokoch a zároveň je to obľúbený cieľ turistov, ktorí majú radi nenáročné prechádzky v lese. Tak, ako aj Walter Fischer, ktorý mal namierené práve sem a po ktorého stopách sme sa vydali. Kam sa ale presne vydal Fischer z Čierneho hradu, ak sem vôbec dorazil, nie je celkom jasné. My sme si to namierili na Javorový vrch, na ktorý sa mimochodom v roku 2011 vybrala z dediny Zlatno aj mladá Lucia Zaťková, spomínaná v knihe aj vo filme. Napriek tomu, že terén a hory dobre poznala, stratila sa. Našla sa až o dva dni so zvláštnymi poraneniami rúk, píše sa v správach. Z Čierneho hradu prechádzame znovu okolo maringotky, odkiaľ stále po zelenej značke smerujeme k dva kilometre vzdialenému bodu, Mišov vrch. Na tejto trase je les veľmi rozmanitý, miestami poriadne hustý a tmavý. Je možné, že keď vás zastihne tma a terén dobre nepoznáte, dá sa tu poblúdiť. Počas dňa je to ale príjemná prechádzka lesom, ktorá je doteraz veľmi dobre značená a tak je riziko blúdenia pomerne nízke. Na Mišovom vrchu nie je takmer žiadny signál, čo v našom prípade znamená malý prúser. Z tohto miesta sa potrebujeme presunúť na Javorový vrch, ale kade? Na rozcestníku nie je žiaden Javorový vrch spomenutý, vieme len, že sa naň ide po hrebeni. Lenže cesta, ktorá týmto miestom prechádza smeruje na oboch stranách do doliny. Tak kde to vlastne sme a ktorým smerom je Javorový vrch? Veríme na zázrak a ten náš prichádza v podobe dvoch cyklistov, ktorí nám ukazujú správny smer. Vyšlapali sme teda správny kopec, prešli sme okolo niekoľkých lesných škôlok, odkiaľ sú nádherné výhľady na okolie Zlatna a popri tom sa stále držíme zelenej turistickej značky.
V pohorí Tribeč sa v minulosti ťažila železná ruda a hory sú "plné železa". Vďaka tomu vám tu nebude fungovať kompas a bude ukazovať stále niečo iné. To by mohol byť jeden z dôvodov, ako sa tu dá stratiť.
Vychádzame z lesa, ktorý je na tomto úseku opäť úplne iný, ako pri Čiernom hrade a pred nami sa objavuje krajina, ktorá sa nápadne podobá na Vysoké Tatry po víchrici v roku 2004. Sme vlastne stále na Tribeči? Áno sme a nachádzame sa Pod Javorovým vrchom. Túto oblasť Tribeča v nedávnej minulosti spustošil požiar a ťažba dreva tomuto smutnému pohľadu na krajinu iba dopomohla. Javorový vrch je priamo nad nami a je to zároveň posledné stúpanie tohto tripu. Po asi dvadsiatich minútach do kopca lapáme po dychu a sadáme si pod tabuľu s nápisom Javorový vrch, 731m. Ďalší z bodov nášho prvého výstupu na Tribeč, sme aj vďaka dobrému značeniu úspešne našli a nestratili sa. Odmenou sú pre nás prenádherné výhľady na veľkú časť pohoria Tribeč. Pod Javorovým vrchom by sa mal nachádzať Jarmočný kríž, spomínaný v knihe aj vo filme. K tomuto krížu sa viaže legenda, ktorá vraví o ôsmych dorezaných telách jarmočníkov, ktorí sa z jarmoku vracali cez les domov. Všetok tovar sa však pri nich našiel, takže nešlo o lúpež. Po dlhých minútach hľadania sa nám tento kríž nepodarilo nájsť a tak pomaly ukončujeme náš prvý výstup a vydávame sa späť do Zlatna k ihrisku. Práve touto cestou kráčala na túru už spomínaná Lucia Zaťková, ktorá sa však stratila, hoci veľmi dobre poznala túto časť pohoria. Stará lesnícka cesta z oblasti pod Javorovým vrchom je stále dobre značená a vedie priamo k ihrisku, kde sme ráno začínali. Ťažko povedať, čo všeličo sa jej mohlo prihodiť? My sme ráno z ihriska v Zlatne vyrážali štyria a štyria sme sa aj vrátili. Ale... Odišli sme vlastne odtiaľ?
Vydáte sa sem na túru, alebo máte strach a zvolíte radšej hory, ktoré nie sú opradené takýmito príbehmi ako práve Tribeč? Nemusíte mať však žiaden strach. Takmer celé pohorie Tribeč je poprepletané cestičkami, chodníkmi a väčšinou sú to všetko dobré značené cyklotrasy. Táto časť Tribeča okolo Zlatna je veľmi rozmanitá a počas kráčania sa vynárajú rôzne krásne scenérie. Niekedy sme proste neverili, že sme stále v jednej časti lesa, čo ale môže byť trošku mätúce. Horské značenie na Slovensku patrí k najlepším v Európe a to je jeden z dôvodov, prečo sa tu nemusíte obávať blúdenia. Iba žeby Tribeč chystal niečo nevysvetliteľné.
Miesta natáčania v tejto časti pohoria Tribeč:
- Ihrisko na konci obce Zlatno
- Osada Kľačany
- Opustená maringotka uprostred ničoho
- Zrúcanina Čierny hrad
Ak vás turistika po Tribeči predsa láka a rozhodnete sa vydať po našich stopách, pre ľahšie plánovanie a orientáciu bola naša trasa nasledovná: Zlatno- Zlatno, pod Vŕškami- Kľačany- Zlatno, pod Vŕškami- Čierny hrad- Čierny hrad, rázcestie- Pod Kamennými vrátami- Mišov vrch- Pod Mišovým vrchom- Pod Kobyliou- Pod Javorovým vrchom- Javorový vrch- Žľaby- Zlatno. Na tejto trase sme nabehali približne 24 kilometrov a trvala nám s prestávkami viac ako 8 hodín. Taký príjemný sobotný trip, tak naberte odvahu a hurá do hôr!
Pridať komentár
Komentáre
Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.