Nádherné tyrkysové pobrežie, krásny biely a jemný piesok, množstvo štýlových rezortov, vysoké palmy a Indický oceán... Znie to lákavo však? Toto všetko a ešte oveľa viac nájdete na malom exotickom ostrove ležiacom na východnom pobreží Afriky, približne 1000 kilometrov pod rovníkom. Vitajte na ostrove Unguja! Nič vám to nehovorí? Unguja je oficiálny názov ostrova Zanzibar, ktorý patrí pod správu Tanzánie. Tak teda vitajte na Zanzibare! Táto africká exotika ešte donedávna patrila medzi drahé a pre mnohých nedostupné destinácie. Dnes tomu tak nie je ani zďaleka a Zanzibar sa doslova stáva rajom pre Čechov a Slovákov. Dokonca až natoľko, že tu pre nás vznikla prvá česko- slovenská dedinka. Nechajte sa preto inšpirovať miestami, ktoré zažijete iba na Zanzibare, pretože vaše najbližšie kroky povedú možno práve sem. 20180317_152217ph.jpg

Zanzibar len pre bohatých? Možno kedysi...

Afrika je kontinent mnohých tvárí a Zanzibar nie je výnimkou. Môžete sem priletieť prvou triedou, ubytovať sa v luxusnom rezorte, nechať sa rozmaznávať a len tak leňošiť na bielej pláži. Cena za takúto dovolenku sa určite dokáže vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. Každopádne sú aj možnosti, vďaka ktorým sa dovolenka na Zanzibare stáva dostupnou pre oveľa väčšie množstvo ľudí. Hlavnými vecami, ktoré ovplyvňujú cenu dovolenky sú jednoznačne letenky a ubytovanie. Tak sa na to pozrime podrobnejšie.


Letenky:

 • Lety z letiska Schwechat vo Viedni (VIE): Väčšinou sa jedná o lety s jedným prestupom a často odtiaľto lietajú spoľahlivý dopravcovia zvučných mien ako napríklad Ethiopian Airlines s prestupom v Addis Abeba (ADD), Turkish Airlines s prestupom v Istanbule (IST), alebo Etihad s prestupom v Abu Dhabi (AUH), či Qatar Airways s prestupom v Dohe (DOH) v Katare. Ceny leteniek z Viedne sa počas zanzibarskej sezóny (október- marec) pohybujú v cenách približne od 500€- 600€/os. spiatočne. Občas sa dokonca vyskytne letenka za cenu tesne pod 400€/os. spiatočne!
 • Lety z letísk v Mníchove (MUC) alebo vo Frankfurt (FRA): Letiská v Mníchove a vo Frankfurte patria medzi najväčšie v Európe. Konkrétne letisko vo Frankfurte je 4. najväčšie v Európe a 13. najväčšie na svete! To znamená, že z tohto letiska lieta na Zanzibar obrovské množstvo svetových dopravcov, ako napríklad KLM, Air France, Emirates, alebo nemecká Lufthansa či rakúsky Austrian Airlines. Z nemeckých letísk dokonca opäť začal lietať aj nemecký dopravca Condor Airlines, s ktorým sme leteli aj my. Všetky lety sú opäť väčšinou s jedným prestupom a ceny leteniek z Nemecka bývajú často podobné tým z Viedne. Občas sa ale vyskytne letenka za cenu, kvôli ktorej sa oplatí vycestovať až na letisko do Nemecka.

 • TIP NA SLEDOVANIE LETENIEK: Odporúčame vám sledovať skupinu Martina Hanzela Tour De Svet, kde často nájdete zaujímavé letenky za ešte zaujímavejšie ceny nielen na Zanzibar.

Ubytovanie:

 • Jednou z najlacnejších možností ubytovania na Zanzibare je ubytovanie cez AirBnb. Údajne to na Zanzibare vyžaduje dávku odvahy, no podarilo sa nám nájsť napríklad útulnú chatku pre dvoch, so sprchou a oploteným pozemkom za 10USD/noc! Samozrejme bez stravy, ale ubytovanie na 10 nocí za 100USD?!? Bežne však stojí noc v slušnej izbe so sprchou cez AirBnb od 20-30USD/noc.
 • Portál Booking ponúka taktiež veľa možností, kde sa môžete ubytovať. Príjemné a čisté apartmány pre dvoch v moteloch, penziónoch, či menších hoteloch si môžete rezervovať približne od 40-50USD/noc.
 • Ak sa však obávate v exotike stravovať kdesi na ulici, alebo máte obavy z ubytovania u domácich a chcete si užiť zaslúženú dovolenku v peknom rezorte na brehu Indického oceánu, izbu pre dvoch s All Inclusive v slušnom rezorte dokážete na Zanzibare rezervovať približne od 140-150USD/noc.

 • TIP NA UBYTOVANIE: My Blue Hotel ponúka za zaujímavú cenu ubytovanie v severnej oblasti Nungwi na jednej z najkrajšich pláží Zanzibaru, Nungwi Beach. Boli sme tu ubytovaní a hotel môžeme odporučiť všetkými desiatimi!

Informácie pred cestou, ktoré sa môžu hodiť

 • Víza na Zanzibar: Žiadosť o víza si môžete podať online pred cestou na tomto odkaze. Vybavenie žiadosti trvá väčšinou 14 dní. Alebo si môžete víza zakúpiť po prílete na letisku Abeid Amani Karume International Airport v Stone Town v letiskovej hale. Cena víz je 50USD/os.
 • Peniaze: Na Zanzibare sa platí buď Tanzánskym šilingom, alebo Americkým dolárom, ale pozor! O dolárové bankovky vytlačené pred rokom 2006 tu nemá nikto záujem. Domáci ich volajú „unavené doláre“ a jednoducho tu nimi nezaplatíte!
 • Očkovanie: Ak prilietate priamym letom z Európy (medzipristátie v Afrike do cca 2-3 hodín tomuto nepodlieha), nie je na Zanzibare povinné žiadne cudzokrajné očkovanie.
 • Výrazy: Určite sa stretnete s viacerými výrazmi typickými pre Zanzibar a túto časť Afriky. Snáď najviac používané sú: Hakuna Matata- Žiadny problém, Pole Pole- Pomaly a Jambo- Ahoj.

20180314_104138ph.jpg Zanzibar zažíva posledné roky doslova turistický boom a vďaka svojej dostupnosti a atraktivite ide o mimoriadne obľúbený exotický ostrov. Keď už máte všetky základné informácie naštudované, poďte sa pozrieť, čo sa vlastne na Zanzibare okrem nádherných bielych pláží oplatí vidieť a zažiť?

Severné pobrežie

Medzi najkrajšie časti Zanzibaru nepochybne patria oblasti Nungwi a Kendwa, ktoré spolu susedia. Nungwi je najsevernejšia časť Zanzibaru a medzi najkrajšie sa radí vďaka nádherným plážam s neuveriteľne tyrkysovou vodou a malým odlivom, ktoré k Zanzibaru neodmysliteľne patria. Kým na východnej strane Zanzibaru, smerom k otvorenému oceánu môže more odísť aj kilometer od pláže, na severe a západnej strane, smerom k pevnine, sú odlivy väčšinou menšie. Nemusíte tak k oceánu kráčať ďaleko od pobrežia. Zbožňujeme prechádzky, kedy nás nenaháňa čas, nikam sa neponáhľame... Kráčame po pobreží vedľa dediny Nungwi, kde miestny farmár s dobytkom občas zablúdi aj na pláž. 20180314_094442ph.jpg Kravy na horúcom bielom piesku, tomu my vravíme exotika! Severne od pláže Royal Beach či verejnej pláže Nungwi Beach sa nachádza akvárium Nungwi Mnarani Aquarium, ktoré je zároveň najsevernejším bodom ostrova. Nungwi Mnarani Aquarium je akvárium plné najmä malinkých vodných korytnačiek, ktoré za 5USD môžete kŕmiť a pozorovať. Neďaleko akvária sa nachádza malé jazierko, znovu s korytnačkami. Tu sa s nimi ale okrem kŕmenia môžete aj kúpať. Cena tohto zážitku je 13USD/os. a plávanie s veľkými korytnačkami je síce zaujímavé, no miestami vcelku zvláštne až nepríjemné, pretože vlastne neviete čo od obrovských korytnačiek očakávať. Po tomto zážitku sa presúvame späť. Tentokrát nie cez pláže s exotickým dobytkom, ale cez dedinu Nungwi a pozorujeme skromný život domácich. Takéto autentické miesta sú presne to, prečo sa oplatí cestovať! Južne od pláže Royal Beach už začína oblasť Kendwa, na ktorej sa nachádza Kendwa Beach Gallery, kde miestny masaj predáva svoje zaujímavé farebné obrazy, ktoré sú na bielom piesku iba voľne poopierané o útes. Za touto galériou vás určite priláka talianská reštaurácia Il Panzotto, ktorú uvidíte doslova plávať na oceáne. Reštaurácia však patrí hotelu Riu Jambo a nám okoloidúcim sa do nej nepodarilo dostať. A také chute na spagetti a pizzu sme si robili...

Príroda na Zanzibare

Zanzibar sa nazýva aj ostrovom korenia. Zanzibarčania žijú okrem turizmu predovšetkým z vypestovanej zeleniny a ovocia, ktorú si predávajú medzi sebou a samozrejme aj turistom. Autom sa presúvame na farmu Tangawizi. Práve táto farma je miesto, kde môžete vidieť ako sa pestuje všetko to ovocie, zelenina a korenie. 20180315_104345ph.jpg Limetky, liči, ananásy, banány, kakao, čierne korenie, škorica, citrónová tráva, kokosy atď atď... Toto všetko nájdete na jednom mieste. Tu naozaj pestujú všetko možné aj nemožné! Liemtky, banány, či sladké ananásy poznáme zo supermarketov. Ale videli ste už napríklad strom škoricovník a ako sa z jeho kôry zbiera škorica? Alebo ako vyzerá pestovanie čierneho korenia? Prípadne ako sa lezie na palmu pre kokos? Samozrejme bez rebríka. Tie chute a vôňa... Tie sú na farme Tangawizi neprekonateľné a je to zaručene jedno z miest, ktoré musíte na Zanzibare navštíviť.

Naprieč nedotknutým pralesom

Jednou zo zaujímavých vecí nielen v Afrike sú pralesy. Na Zanzibare sa tiež jeden takýto prales nachádza, preto sa autom vydávame rovno do stredu ostrova. Vitajte v Národnom parku Jozani Forest. V tomto parku žije druh opice, ktorú okrem Zanzibaru nikde inde na svete nenájdete! Je ňou Guaréza červená. Ide o stredne veľký druh opíc, ktoré kedysi žili po celom ostrove. Dnes žijú v skupinkách hlavne v Národnom parku Jozani a jeho blízkom okolí a ich počet sa odhaduje na necelých 2000. 20180316_112809ph.jpg Do oblasti Jozani Chwaka Bay sa platí vstup 12USD/os. Je to oblasť, ktorou vás prevedie sprievodca a kde môžete Guarézy červené pozorovať vo svojom prirodzenom prostredí. Rastú tu však aj rôzne zaujímavé stromy ako eukalyptus a mahagon, papradie či aloe vera a rôzne iné...


Do tohto pralesa odporúčame jednoznačne pevnú a uzavretú obuv, no nie kvôli terénu, ale kvôli obrovským mravcom, ktoré keď sa zakusnú do chodidla, rozhodne ich ucítite!


Jozani Forest je jeden z mála zachovaných a nedotknutých pralesov, ktorý sa oplatí vidieť, kým nebude zničený turizmom. Na okraji Národného parku Jozani Forest, pri zátoke Pete Inlet Bay sa ešte nachádza mangrovníkový les. Mangrovníky sme doteraz videli iba v dokumentoch a filmoch, no naživo sú tieto stromy ešte viac magické a očarujúce! Viete napríklad, ako sa mangrovník rozmnožuje? O jeho rozmnožovaní a iných zaujímavostiach o mangrovníkoch sa dočítate v článku TU. Poobede sa z lesov presúvame k reštaurácií The Rock Restaurant. Ide o jednu z najdrahších reštaurácií na ostrove, ktorá sa pravidelne umiestňuje aj v rebríčkoch TOP10 reštaurácií sveta! Zaujímavosťou tejto reštaurácie je prístup ku nej. The Rock Restaurant sa totiž nachádza na obrovskom kuse koralu. Počas odlivu do reštaurácie dokráčate po vlastných, ale počas prílivu vás sem musí priviesť malá loďka. Alebo môžete preplávať. My sme do reštaurácie kráčali po suchu a po chutnom obede sme späť k autu síce dokráčali, ale miestami po kolená vo vode. Mimochodom, ide o jedno z najčastejšie fotených miest na Zanzibare.

Stone Town

Hlavným mestom ostrova Zanzibar je Stone Town, ktorého centrum je od roku 2000 zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ak obľubujete britskú kapelu Queen, pravdepodobne ste už o tomto meste počuli. Je totiž rodiskom speváka Freddieho Mercuryho, ktorý sa však ako malý spolu s rodičmi presťahoval do Británie. Možno aj vďaka tomu je Freddie Mercury pre väčšinu domácich neznámy a jeho rodný dom, ktorý nájdete na ulici Kenyatta Road, je skôr iba turistická atrakcia. Ak ste však Freddieho skalný fanúšik, v jeho rodnom dome sa môžete ubytovať. Noc v hoteli Freddie Mercury's House stojí od 160USD. Od spevákovho rodného domu prechádzame uličkami až k jednej z viacerých základných škôl v Stone Town. Nedá nám to a uprostred vyučovania napochodujeme do triedy, v ktorej sú deti doslova nadšené z európskych turistov. 20180315_164600ph.jpg Vidieť africké deti ako sa vzdelávajú je vždy zážitok! Niektoré už od malinka vedia základné anglické frázy ako "Hello mr." či "Give me money". To je tu základ! Od triednej učiteľky sa dozvedáme, že miestny jazyk je svahilština, no deti sa od malička učia angličtinu, ktorá je na Zanzibare úradným jazykom.


Keď sa deti v škole rozprávajú svahilsky, sú za to neraz fyzicky trestané! Asi preto tu všetci rozprávajú tak dobre po anglicky.


Od školy nás to zavialo ďalej do centra, konkrétne na rybí trh. Ten ucítite snáď už z prístavu. Hold, príprava čerstvo ulovených rýb v betónovej hale, v ktorej teplota ťažko klesá pod 30°C... Len neďaleko sa nachádza miestny market. Všade čerstvé ovocie, zelenina, samozrejme nekonečné množstvo druhov korenia. Tu je tá vôňa podstatne lepšia. Keď sa budete túlať prístavom, určite neprehliadnete biely palác House of Wonders. Ten stojí na ulici Mizingani Road, ktorá sa tiahne naprieč prístavom. Tento palác je najvyššou a zároveň najväčšou budovou v Stone Town. Zaujímavosťou je, že je to prvá stavba v meste, v ktorej bola zavedená elektrika! Žiaľ, 25.12.2020 sa počas rekonštrukcie budovy jej značná časť zrútila. Na obnovení tejto časti sa však intenzívne pracuje! Stone Town je rozhodne mesto, ktorého atmosféru budete chcieť zažiť!

Changuu Island

Z prístavu v hlavnom meste Stone Town sa môžete loďkou plaviť na malinký ostrov Changuu (Prison Island), ktorý vidíte v diaľke oproti mestu. Je to ostrov, ktorý približne do roku 1890 slúžil ako väzenie. Väznení tú boli predovšetkým otroci, ktorí akosi neboli stotožnený so svojim osudom. Zanzibar bol od roku 1890 britským protektorátom a preto v roku 1893 kúpil ostrov Changuu prvý britský minister Zanzibaru, ktorý dal na ostrove postaviť skutočné väzenie. Preto sa ostrov často nazýva Prison Island. Nikdy tu však nebol uväznený žiadny väzeň a namiesto toho ostrov Changuu slúžil ako karanténne miesto pre prípady nákazy Žltou zimnicou. 20180315_143635ph.jpg Dnes tu žije obrovská kolónia suchozemských korytnačiek Aldabra, ktoré sem boli privezené zo Seychel. Najstaršia z korytnačiek tu má takmer 200 rokov! Ide o mimoriadne rušné turistické miesto, kam vozia turistov v početných skupinách, no aj napriek tomu si tu môžete na moment oddýchnuť na niektorej z pláží ostrova alebo si zaplávať v blízkom okolí v nádhernej tyrkysovej vode Indického oceánu.

Bill Gates na Zanzibare

Vedeli ste, že Bill Gates tu má svoj malý kúsok zeme? Aj keď je táto informácia pomerne ťažko dohladateľná, ostrov Mnemba Island údajne vlastní Bill Gates. Ide o malý ostrov, ktorý nájdete na severovýchode Zanzibaru, oproti pláži Muyuni. Ostrov Mnemba obklopujú oválne korálové útesy, ktoré boli vyhlásené za chránenú morskú oblasť! Okolie je mimoriadne obľúbené u potápačov a v období medzi novembrom a marcom sa tu dajú pozorovať korytnačky či delfíny. Preskúmať sa však dá iba okolie ostrova.


Samotný ostrov je súkromný a okolo neho sa nachádza 200 metrová zakázaná zóna!


Ak sa nejakým omylom ocitnete v tejto zóne, či nebodaj na ostrove a niekto si vás všimne, očakávajte pohľadnicu v hodnote niekoľko tisíc dolárov, ktorú bude treba uhradiť. To je výška pokuty za nepovolený vstup. 20180317_100038ph.jpg Ak vás však Mnemba Island naozaj láka a chcete naň skutočne nazrieť, môžete si tu prenajať niektorú z luxusných chatiek luxusného päť hviezdičkového rezortu andBeyond Mnemba Island, ktorý sa na ostrove nachádza. Okolie Mnemba Island by sme však kľudne mohli nazvať Maldivami Zanzibaru! Nekonečne modrá tyrkysová voda, tak plytká, že tu miestami môžete kráčať. Plno nádherných červených hviezdic, plávanie a kŕmenie rybičiek, teplo... Tu si rozhodne budete užívať prítomnosť a cítiť sa ako na Maldivách.

A tou prítomnosťou sa dostávame k miestnemu životu. Domáci neriešia žiadnu budúcnosť, ale žijú pre prítomný okamih. Čo otázka, to odpoveď Hakuna Matata, prípadne Pole Pole. Nikto sa nikam neponáhľa a nikto nemá s ničím problém. A to je na Zanzibare najkrajšie. Väčšina domácich má len chatrč bez okien a skúter, no aj napriek tomu sú šťastní. Nič nemajú a nič im nechýba. Počas cestovania naprieč ostrovom uvidíte kontrast medzi nablýskanými hotelmi a reálnym, skromným životom. A aj napriek chudobe a skromným podmienkam, je to krásna krajina so skvelými ľuďmi, ktorú je potrebné navštíviť aspoň raz za život! Tak Jambo, vidíme sa na Zanzi. 20180317_114701ph.jpg


*Ceny uvedené v článku sú iba informatívne a môžu sa líšiť. Aktuálne ceny odporúčame sledovať na stránkach poskytovateľov služieb.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.