Tento skvostný, pôvodne renesančný zámok zo 16. storočia sa nachádza v moravskej obci Lednice v okrese Břeclav. Celý Lednicko- valtický areál (areál Lednického zámku a jeho blízke okolie) je dokonca zapísaný aj v zozname svetového dedičstva UNESCO. Zámocký areál má rozlohu približne 200 hektárov, takže nudiť sa tu určite nebudete. K zámku patrí aj veľký zámocký skleník s exotickými rastlinami a palmami, nádherne upravené záhrady a park, v ktorom okrem stromov z celého sveta nájdete napríklad zámocke rybníky, či viac ako 60 metrov vysoký minaret z ktorého sa naskytá nádherný výhľad nielen na celý areál, ale aj na klenot Moravy, Lednický zámok. V blízkom okolí areálu sa ešte nachádza malý Lovecký zámoček, napodobenina zrúcaniny hradu Janohrad a stará rieka Dyje. Ako to všetko stihnúť za jeden deň a koľko takýto výlet stojí? 20200503_192358ph.jpg

200 hektárov zážitkov za jeden deň

Ráno prichádzame do malebnej moravskej obce Lednice. Nádherná historická budova po ľavej strane, kaviarničky, vinárne, zájazdové autobusy, kopa ľudí... To všetko nám tak nejak napovedá, že sme blízko zámku. V centre Ledníc nás milo prekvapila cena parkovného na hlavnom parkovisku, iba 100Kč/celý deň. Hneď vedľa tohto parkoviska nájdete zaujímavú galériu sôch z piesku, respektíve Pieskový svet v ktorom uvidíte niekoľko obrovských sôch postavených z približne 1500 ton morského piesku. Každý rok sa sochy nesú v inom znamení. Počas našej návštevy to bol návrat k prírode. Pri každej soche sa nachádza zmysluplný komentár, niekedy doslova na zamyslenie. Túto atrakciu, ktorá vás vyjde 120Kč/os. môžeme určite odporučiť.

Lednický zámok a skleník

Od sôch mierime rovno do areálu Lednického zámku cez cestu, ktorú lemujú vinárstva, reštaurácie, kaviarne a penzióny... Vstup do areálu zámku nie je spoplatnený. 20190810_114428ph.jpg Za bránou, po ľavej strane sa nachádzajú bývalé stajne zámku (dnešné Jízdárny Lednice). Dnes táto budova slúži ako multifunkčné centrum v ktorom sa konajú rôzne výstavy a galérie. V pozadí sa už vynárajú prvé vežičky Lednického zámku. Prichádzame pred zámok a nevieme sa vynadívať. Tá architektúra a detaily fasády sú neuveriteľné. Atmosféra v okolí zámku je doslova zámocká. Tu sa môžete rozhodnúť, či si prezriete veľkolepý interiér zámku, alebo sa prejdete obrovským areálom až k minaretu. Za zámkom sa nachádza obrovský zámocký skleník. Jeho dĺžka je takmer 100 metrov, šírka 13,5 metra a na výšku meria takmer 7,5 metra. Doslova v tropickom vlhku si tu môžete obzrieť rôzne exotické druhy rastlín alebo paliem. Všade sú tu biele romantické lavičky na trávenie príjemných chvíľ v moravskej exotike. To všetko za 100Kč/os. a to sa predsa oplatí. Po tom ako si prebehnete skleník, všade v blízkom okolí sú nádherne upravené zámocké záhrady na konci ktorých sa nachádza Benátska záhrada. Spoznáte ju podľa obrovskej fontány zo 17. storočia uprostred stromov a nádherného trávnika. Z týchto záhrad sa naskytá nádherný pohľad na zámok v popredí s farebnými kvetinami. Čarovné miesto pre pekné fotky. Je čas obeda a po tom, ako sme si prezreli exteriér zámku, skleník a jeho nádherné záhrady, je čas pochutnať si na niečom vynikajúcom. Lednice a okolie je známa vinárska oblasť, takže o reštaurácie s dobrým jedlom a vínom tu vôbec nie je núdza. Stačí si len vybrať.


 • TIP NA SKVELÉ JEDLO: Za nás môžeme jednoznačne odporučiť známu reštauráciu U tlustých, z ktorej zaručene budete odchádzať tlustejší. Za zmienku však stojí aj reštaurácia Onyx. Obidve sa nachádzajú neďaleko Lednického zámku.

Nielen parkom až na samý koniec

Po obednej pauzičke sa vraciame späť. Prechádzame okolo zámku a skleníka, pod ktorým nachádzame nádherne skrytú a zašitú kaviareň obklopenú zeleňou s výhľadom na rybník. Od kaviarne mierime k Maurskej vodárni. Táto malá budova na brehu rieky Dyje v areáli bola navrhnutá tak, aby slúžila ako parné kúpele a zároveň zavlažovací systém zámockého parku. Dnes sa tu nachádza občerstvenie a bod parku, z ktorého sa môžete vydať buď pešo k minaretu (cca 2km) po ľavom brehu rybníka, alebo sa v koči odviesť veľkým okruhom. Veľký okruh znamená, že sa vyveziete von z parku okolo Loveckého zámočku k Janohradu, odtiaľ loďou po rieke Dyje k minaretu a od minaretu späť pešo k zámku. My sme si zvolili spomínaný veľký okruh. Približne 20 minútová jazda v koči k Janohradu stojí 120Kč/os. 20200503_192156ph.jpg Nasadáme na koč, vezieme sa parkom von z areálu okolo Loveckého zámočku (dnes súkromný objekt) a vysadáme pri Janohrade.


Janov hrad, alebo aj Janohrad je stavba, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako slušne obnovená a udržiavaná zrúcanina. Zdanie ale perfektne klame! To, že Janohrad vyzerá ako zrúcanina bol staviteľský zámer.


Začiatkom 19. storočia ho dal postaviť Jan Lichtenštajnský. Pôvodne slúžil ako lovecký zámok kde sa šľachta zhromažďovala na honosných hostinách počas poľovačiek. Nachádza sa na brehu starej rieky Dyje, je sprístupnený verejnosti a dnes sa tu väčšinou konajú oslavy alebo romantické svadby. Vstup do zámku je spoplatnený sumou 110Kč/os. ktorá zahŕňa odborný výklad a prehliadku priestorov. Pri tejto zaujímavej napodobenine sa nachádza prístav, odkiaľ vyrážame na 45 minútovú plavbu loďou po starej, pôvodnej časti rieky Dyje k minaretu. Táto trasa od Janohradu k minaretu po vode stojí od 200Kč/os. Počas plavby vidíme nádherné prostredie Moravy a brehy rieky, popri čom počúvame zaujímavý výklad od kapitána lode.

Lednický minaret

Tento minaret nájdete presne oproti Lednickému zámku na opačnej strane Lednicko- valtického areálu. Na prelome 18. a 19. storočia ho dal vybudovať Alois Josef I., zakladateľ lednického parku. Má výšku 62 metrov a na vrchol vedie 302 točiacich sa schodov. 20200503_192232ph.jpg Vstup do minaretu stojí 100Kč/os. čo jednoznačne stojí za tie výhľady okolo. Z vrcholu je nádherne vidieť celý zámocký park vrátane zámku, rybník a obrovský kus Moravy. Dokonca pri vhodnom počasí odtiaľto dovidíte až na vrchol veže Dómu sv. Štefana vo Viedni.


Lednický minaret je jediná stavba svojho druhu v mimo islamskej zemi!


Po náročnom výstupe a návrate späť sa môžete pri minarete aj občerstviť, čo rozhodne padne vhod v tomto odľahlom kúte parku. Od minaretu sa vydávame cez park okolo rybníku k zámku. Táto trasa meria približne 2 kilometre (tabule všade píšu 1,5km), počas ktorej prechádzame cez krásne mosty, či okolo jedinečného akvaduktu. Všade okolo rastú stromy privezené z celého sveta. Po približne hodinovej prechádzke pokojným tempom sa ocitáme znovu na začiatku areálu pri zámku. Po ceste k autu ešte zháňame suvenír v podobe skvelého vína odrody Pálava, aby sme mohli spokojne konštatovať, že ten deň proste stál za to! 20200503_192256ph.jpg

A takto nejako sa dá stráviť jeden deň v areáli Lednického zámku. Za jeden deň sa tu toho dá vidieť naozaj veľa. Nám jeden deň stačil iba na tie najhlavnejšie body zámockého parku. Pokiaľ sa sem však vydáte na výlet, rozhodne tu odporúčame stráviť viac ako jeden deň. V tom prípade si môžete vyhradiť napríklad jeden deň na exteriér a okolie zámku, druhý deň na veľkolepý interiér Lednického zámku, o ktorom sa dočítate TU, prípadne susediace obce Valtice alebo Mikulov v ktorých je takisto čo obdivovať. Keď budete parkovať, neľakajte sa obrovského počtu áut. Areál Lednického zámku je tak obrovský, že to množstvo ľudí sa tu stratí. My sme miestami mali pocit, že sme tu sami, pritom parkoviská praskali vo švíkoch. Tak ak ste tento unikátny zámok ešte nenavštívili, urobte tak kedykoľvek a doprajte si na pár chvíľ žiť a cítiť sa ako na zámku.


Zhrnutie cien vstupov v Lednicko- valtickom areáli pre jednu dospelú osobu:

 • Parkovanie: 100Kč (4€)/ celý deň

 • Pieskový svet: 120Kč (4,80€)

 • Zámocký skleník: 100Kč (4€)

 • Jazda na koči Veľkým okruhom: 120Kč (4,80€)

 • Janohrad: 110Kč (4,40€)

 • Plavba loďou od Janohradu k Minaretu: 200Kč (8€)

 • Výstup na vrchol minaretu: 100Kč (4€)

 • Cena obedného menu (polievka, hl. jedlo, dezert, káva a nealko): od 500Kč (20€)

 • Cena ubytovania- dvojlôžková izba bez raňajok v blízkom okolí: od cca 2000Kč/noc (80€)

 • Interiér zámku- Reprezentatívne priestory: 240Kč (9,60€)

 • Interiér zámku- Súkromné apartmány: 240Kč (9,60€)

 • Interiér zámku- Detské izby+ múzeum bábok: 220Kč (8,80€)

 • Interiér zámku- Podzemné priestory: 100Kč (4€)

Deti do 6 rokov majú všetky spomenuté vstupy ZADARMO a ceny vstupov pre deti od 6 do 17 rokov sú približne polovičné. Ceny sú prerátané priemerným kurzom 1€= 25Kč


*Ceny uvedené v článku sú iba informatívne a môžu sa líšiť. Aktuálne ceny odporúčame sledovať na stránkach poskytovateľov služieb.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.