Obec Lednice sa nachádza v atraktívnej lokalite Moravy, obklopená zelenými lúkami a predovšetkým vinicami. Milovníci vína sem často radi zavítajú najmä skrz návštevu sklípkov, ktoré tu nájdete na každom rohu a ochutnávky skvelých vín. Koniec koncov, veď kto by nepoznal chuť skvelej odrody Pálava? A čo tak spojiť ochutnávku vína s návštevou jedného z najatraktívnejších zámockých komplexov v Čechách? Vitajte na Lednickom zámku. 20200801_123155ph.jpg

Lednický zámok, letné sídlo rodu Lichtenštajnovcov, ktoré v letných mesiacoch využívali takmer 700 rokov, patrí dodnes medzi najviac navštevované zámocké sídla v krajine. V článku TU sme vám prezradili, čo môžete vidieť a zažiť v Lednicko- valtickom areáli, ktorý sa rozprestiera na ploche neuveriteľných 200 hektárov a koľko vás to približne bude stáť. Jednou z najatraktívnejších častí zámku v Ledniciach je však nepochybne jeho veľkolepý interiér. Zámok ponúka štyri okruhy prehliadok, počas ktorých vás sprievodcovia prevedú štýlovými reprezentatívnymi priestormi, nahliadnete do súkromných apartmánov šľachty, pozriete sa ako žili deti a môžete dokonca vidieť aj podzemné priestory pod zámkom. Nás zaujímal predovšetkým samotný interiér. Poďte sa teda s nami prejsť tromi okruhmi interiéru a zistiť, ako kedysi žila nielen šľachta.

Honosné reprezentatívne priestory

20200802_123414ph.jpg Lichtenštajnovci obývali predovšetkým honosné sídlo vo Valticiach. Aj napriek tomu, že Lednický zámok bol využívaný predovšetkým ako letné sídlo, priestory určené návštevám či rôznym spoločenským akciám ako bály a plesy, museli vyzerať reprezentatívne. Nádherné drevené schodisko a obloženie vás očarí hneď na úvod už vo vstupnej hale. Po tom, ako sa prejdete rytierskym salónikom, ocitnete sa v nádhernej knižnici. Táto knižnica patrí medzi najkrajšie priestory interiéru Lednického zámku a nachádza sa v nej klenot a dominanta zámku, točené schodisko. Okrem knižnice sú tu ešte ďalšie tri sály. Tyrkysová, červená a modrá. Všetky tri opäť veľmi vkusne zariadené. Predsa ide o priestory, ktoré reprezentujú.


Schodisko v knižnici je vyrobené z jedného kusu stromu a bez použitia klincov. Výroba tohto schodiska trvala takmer 8 rokov!


Súkromné apartmány šľachty

Rod Lichtenštajnovcov si zjavne potrpel na moderné výdobytky vtedajšej doby. No povedzme si úprimne, že niektoré prvky vybavenia doslova predbehli svoju dobu. Vedeli ste napríklad, že už v 17. storočí mali na zámku vodovodné kohútiky na teplú a studenú vodu s anglickými nápismi Hot- Cold aj napriek tomu, že Lichtenštajnovci rozprávali iba po nemecky? Zaujímavosťou je aj fakt, že v interiéri nájdete v rohoch miestností výduchy, ktoré slúžili ako dnešné podlahové kúrenie. 20200802_131238ph.jpg Nuž, sídlo v plnej výbave. Počas prehliadky, ktorá vás prevedie súkromnými priestormi sa prejdete napríklad veľkým čínskym salónikom s nádherným modrým nábytkom, či akousi herňou, v ktorej sa hrával gulečník. Za zmienku stojí určite aj pracovňa a spálňa princeznej Sofie, či rodinná jedáleň.

Detské izby na najvyššom poschodí

Ani malé princezné a princovia neboli ochudobnení o luxus a blahobyt. Od roku 2011 nájdete na najvyšších poschodiach zámku detské izby vybavené pôvodným nábytkom a historickými hračkami. 20200802_152845ph.jpg Okrem zaujímavých izieb malých princov a princezien sa počas tohto okruhu môžete prejsť aj múzeom bábok. Ide o najväčšiu súkromnú zbierku historických bábok v Čechách, ktorá patrí pánovi Milanovi Knížákovi.


Zaujímavosťou detských izieb Lednického zámku je fakt, že údajne sú tu dodnes počuť rôzne zvláštne zvuky a kroky.


Jednotlivé okruhy prehliadok interiéru trvajú približne 50 minút. Kým areál a jeho blízke okolie nám zabral približne celý deň, samotné interiéry si dokážete vychutnať za niekoľko hodín, maximálne pol dňa. Druhú polovicu môžete teda obetovať napríklad na hore spomínanú ochutnávku skvelých vín odrody Pálava. Nuž a aby ste si luxusný interiér tejto letnej chaty Lichtenštajnovcov vedeli predstaviť, prezrite si galériu k článku.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.