Mallorca je mimoriadne obľúbený a zároveň najväčší z trojice Baleárskych ostrovov, nachádzajúci sa medzi Menorkou a Ibizou (Formenterou). Rozloha ostrova je tak prijateľná, že z hlavného mesta Palma de Mallorca, ktoré sa nachádza na juhu, sa dostanete kamkoľvek do dvoch hodín autom. To je naozaj veľká výhoda, pretože za pomerne krátky čas dokážete precestovať celý ostrov krížom- krážom. Najskôr sme si mysleli, že Mallorca je iba párty ostrov plný zaujímavých pláží, kam sa chodí zabávať mládež. Po tom, ako sme si naplánovali trasu ostrovom nám bolo jasné, že to nie je úplne pravda. Ako teda vyzerá týždňový trip naprieč ostrovom zábavy a čo všetko sa tu dá vidieť?

20190702_120821ph.jpg


Ako na ostrov Mallorca?

Letecky:

Na ostrov Mallorca často lietajú nízkonákladové letecké spoločnosti Ryanair a Wizzair. Ceny leteniek sa väčšinou pohybujú približne od 70€/os. spiatočne aj s batožinou.

  • Ryanair: Bratislava (BTS)- Palma (PMI) 2x týždenne
  • Ryanair: Viedeň, Schwechat (VIE)- Palma (PMI): Každý deň
  • Ryanair: Budapešť (BUD)- Palma (PMI) 5x týždenne
  • Wizzair: Budapešť (BUD)- Palma (PMI) 3x týždenne
  • Wizzair: Katowice (KTW)- Palma (PMI) 3x týždenne

Autom:

Z pevniny na ostrov Mallorca vás a vaše auto prepravia trajekty buď z Janova alebo z Barcelony. Ak túžite precestovať ostrov Mallorca vlastným autom, časy trajektov a ceny nájdete vo vyhľadávači Direct Ferries, ktorý používame aj my a kde si zároveň môžete lístky rezervovať online. Trajekty z Janova a Barcelony zabezpečujú lodné spoločnosti GNV, Grimaldi Lines, Balearia a Trasmed GLE. V podstate existujú dve možnosti trasy, ako sa zo Slovenska prepraviť na ostrov.

  • Slovensko- Janov (autom 1100km) Janov- Barcelona (trajekt 21 hodín, od 400€) Barcelona- Palma (trajekt 7 hodín, od 300€)
  • Slovensko- Barcelona (autom 1800km) Barcelona- Palma (trajekt 7 hodín, od 300€)

Doprava na ostrove

  • Jednou z obrovských výhod ostrova je, že sa takmer kamkoľvek dostanete autobusom. Celé okolie hlavného mesta Palma de Mallorca pokrýva MHD a sieť autobusov je rozvinutá aj po celom ostrove. Napríklad z oblasti Palmanova, ktorá je medzi turistami pomerne obľúbená a často ju nájdete aj v ponukách cestovných kancelárií sa do hlavného mesta vzdialeného približne 15km dostanete autobusom za 40 minút. Lístok na tejto trase stojí 4€ a kupuje sa priamo u šoféra. Autobusy sú klimatizované, miestami možno trochu prirýchle, ale na lacný presun z bodu A do bodu B je to priam ideálna voľba.

  • Ďaľšou z možností, ako cestovať po ostrove je požičanie auta. Auto sa dá požičať v rôznych "záhradných" požičovniach už od necelých 20€/deň, ale pozor! Ceny v takýchto požičovniach väčšinou nezahŕňajú žiadne poistenie ani krytie, čiže ak sa náhodou niečo stane, požičovňa dáva ruky preč a vy máte o zábavu postarané. V overených a spoľahlivých požičovniach, ako napríklad AVIS, Europcar, Hertz, či Sixt začína cena malého auta (napr. Fiat Panda alebo Fiat 500) s kompletným poistením od približne 60€/deň. Cena zahŕňa kompletné poistenie, čiže ak sa čokoľvek stane, požičovňa vyrieši všetko za vás a o nič sa nestaráte. Ak sa chcete poopaľovať aj počas cestovania alebo dodať dovolenkovým fotkám ten správny šmrnc, odporúčame požičať si kabriolet. Kabriolet si môžete požičať s kompletným poistením od zhruba 90€/deň. Opäť ale pozor! Ak si auto požičiava osoba mladšia ako 25 rokov, vo väčšine požičovní sa platí extra poplatok približne 4€/deň.

  • Ak preferujete low cost cestovanie, môžete ostrov precestovať na skútri, čo môže byť tiež zaujímavý zážitok. Vo všeobecnosti sa dá doprava na tomto ostrove považovať za pomerne kľudnú a porovnateľnú so Slovenskom. Keď domáci vidia požičaný skúter, či auto, väčšinou sú ústretoví. Nemusíte sa preto obávať prejsť na skútri celý ostrov.


20190702_111725ph.jpg

Ošéfujte Mallorcu za týždeň

Prvý deň

nám stačil iba na to, aby sme na ostrov Mallorca prileteli a ubytovali sa v štvrti Palmanova. Neporušili sme ale jednu z našich tradícií. Vždy po tom, ako vybavíme nocľah a formality, zvykneme sa ísť pozrieť na najbližšiu pláž a pobrežie. Aj keď uprostred noci. Počúvať šum mora, to je vždy dobrý nápad a keď pri tom ešte môžete premýšlať a plánovať kam najbližšie dni povedú vaše kroky... Robíte to tiež?

Druhý deň

sa nesie v znamení ničnerobenia. Aj keď chcete za týždeň precestovať celý ostrov krížom-krážom, určite nezaškodí prispôsobiť sa klíme a slnku. Ničnerobenie nám vydržalo presne do obeda, kedy sme sa rozhodli prejsť po pobreží z Palmanovy až do vedľajšej oblasti Magaluf. Magaluf je časť ostrova Mallorca, kam sa chodí baviť mládež z celého sveta, najmä do disco zóny Magaluf Strip (o Magaluf Strip sa dočítate na konci článku). Niečo ako Zrče beach v Chorvátsku. 20190630_204735ph.jpg Prechádzka z oblasti Palmanova do Magalufu je veľmi príjemne strávený čas, počas ktorého si obzriete pár malých útesov a nádherné pieskové pláže Playa Porto Novo, Playa de Palmanova a Playa de Son Maties. Z Magalufu je nádherný výhľad na celú oblasť Palmanova a v diaľke je dokonca vidieť aj hlavné mesto Palma de Mallorca. Tieto pohľady sú však najkrajšie po tme, kedy sa svetlá miest odrážajú na hladine mora. To je vždy pohľad na nezaplatenie.

Tretí deň

Keď už má Mallorca tú autobusovú dopravu tak dobre rozvinutú, nedalo nám ju nevyskúšať. Tretí deň sme sa po rannom kúpaní v mori a skvelom obede rozhodli presunúť do hlavného mesta Palma de Mallorca a zistiť, ako tu funguje mestská hromadná doprava. Z Palmanovy do hlavného mesta jazdia autobusy označené číslom 100 a viac. My sme jazdili autobusmi číslo 104 alebo 107. V opačnom smere jazdia autobusy s tými istými číslami a všetky vyrážajú zo stanice, ktorá je v Palme naozaj perfektne ukrytá. Nájdete ju totiž pod námestím Plaza de Espana. 20190701_153330ph.jpg Po zhruba 40 minútach sa ocitáme na konci obrovského, takmer 4 kilometre dlhého prístavu v hlavnom meste Palma de Mallorca a pred nami sa črtá monumentálna, pohľadnicová a instagramová katedrála Santa María. Naše prvé kroky samozrejme vedú k nej a jej okoliu, odkiaľ sa vnárame do úzkych a starobylých uličiek, ktorých je Palma de Mallorca plná, hlavne v okolí katedrály a v centre. Takéto uličky v lete mimoriadne obľubujeme skrz to, že poskytujú príjemný chládok. Mesto Palma de Mallorca je okrem zaujímavej histórie známe aj nákupnými možnosťami. Výklady s obrovskými nápismi Rebajas alebo Sale sú zárukou toho, že bez nákupu určite neodídete.

Štvrtý deň

Preberáme si biely fotogenický kabriolet a smerujeme do východnej časti ostrova k miestu, ktoré vo fakultatívnych výletoch pravdepodobne nenájdete. Dokonca ani naši známi, ktorí tento ostrov precestovali o tomto mieste nepočuli. Puig de Sant Salvador. 20190702_123216ph.jpg Je to mimoriadne krásne, pútnické miesto, z ktorého máte celý ostrov Mallorca ako na dlani. Nájdete tu niekoľko biblických monumentov a Petit Hotel Hostatgeria Sant Salvador s panoramatickým výhľadom na okolie. Vedie sem kľukatá cesta plná zákrut, serpentín a stúpania. Táto oblasť je obľúbená najmä u cyklistov. Ak sa sem predsalen prídete pozrieť, za odmenu dostanete naozaj úchvatný výhľad na Mallorcu s minimom turistov. Neďaleko Puig de Sant Salvador v obci Manacor, neďaleko lokality Porto Cristo sa nachádza dračia jaskyňa Cuevas del Drach. Sú to v podstate štyri navzájom prepojené jaskyne, ktorých celková dĺžka meria takmer 4 kilometre. V najznámejšej krasovej jaskyni ostrova sa nachádza jazero Martel, dlhé viac ako 150 metrov, ktoré je zároveň najväčšie podzemné jazero v Európe! Vstup do jaskyne je spoplatnený sumou 17€/dospelý a 10€/dieťa. Deti do 2 rokov majú vstup ZADARMO. Ide o mimoriadne obľúbené turistické miesto. Dokonca až natoľko, že ak by jaskyňu hoci len dočasne zatvorili, údajne by to pocítila ekonomika ostrova.


Jaskyňa a jej vnútro je skutočne ohromné! Koniec každej prehliadky končí romantickým koncertom vážnej hudby, ktorú hudobníci hrajú na flotile lodí na jazere Martel v jaskyni!


20190702_152336ph.jpg Východné pobrežie je plné zátok a zaujímavých pláži. Za zmienku určite stojí nádherný kamenný oblúk s názvom Es Pontas. Ďalej pláž Es Trenc, ktorá sa označuje za najkrajšiu pláž nielen ostrova Mallorca, ale celého španielského pobrežia. Od kamenného oblúku Es Pontas je pláž Es Trenc vzdialená asi 10 minút autom. Pláž je dlhá 2 kilometre a je dostatočne široká. To znamená, že sa sem zmestí pomerne dosť ľudí a dosť ľudí ju aj využíva. Našťastie je týmto návalom prospôsobené aj parkovisko.

Piaty deň

sme poňali v štýle výhľadov, hôr a zátok. Takmer celým severozápadným pobrežím sa tiahne pohorie Serra de Tramuntana, ktoré ponúka množstvo atraktívnych činností a výhľadov. Mierime do sedla Coll dels Reis, pod najvyšší bod pohoria, kam vedie nádherná a kľukatá cesta od mesta Sollér. Po ceste nahor sa nachádza reštaurácia s terasou, z ktorej je nádherný výhľad na údolie pomarančov a citrónov, v ktorom sa nachádza mesto Sollér a zátoka Port de Sollér. Ďalej si robíme niekoľko zastávok s výhľadmi na časti pohoria Tramuntana a zastávky pri dvoch nádherných tyrkysových jazerách de Cúber a Gorg Blau. Od jazera Gorg Blau prechádzame krátkym tunelom a odbáčame k sedlu Coll dels Reis. Od tejto odbočky je to pár zákrut počas stúpania, až prídete k zákrute zvanej „slučka na kravate“, kde sa nachádza malinký motorest Coll dels Reis. Z okolia motorestu sú opäť nádherné výhľady na krajinu a hlavný bod tohto tripu, horskú cestu La Calobra Road. 20190703_125405ph.jpg


La Calobra Road je horská cesta v pohorí Serra de Tramuntana. Začína v sedle Coll dels Reis a končí v zátoke Sa Calobra. Počas jazdy zo zákruty zvanej Slučka na kravate v sedle Coll dels Reis si užijete 26 zákrut, pričom 11 z nich je 180 stupňových! Niektoré úseky, najmä tie pred zákrutami, sú široké akurát pre jedno auto. To všetko počas 7% klesania na 10 kilometroch asfaltu až do zátoky Sa Calobra. Táto cesta sa pravideľne umiestňuje v rebríčkoch Top10 najkrajších ciest Európy!


Zátoka Sa Calobra je zátoka s krásnym tyrkysovým morom, prístavom a nádhernou panorámou, vďaka kaňonu Torrent de Pareis, ktorý tu ústi. Oblasť je vďaka kaňonu vhodná aj na turistiku. Užili sme si nádherné scenérie, vychutnali obed, urobili pár fotiek, aby sme inšpirovali aj vás a sadáme do kabrioletu, pretože necelú hodinu cesty od zátoky Sa Calobra na nás čaká najsevernejší bod ostrova Mallorca, majestátny maják Cap de Formentor. 7 kilometrov pod majákom je parkovisko, z ktorého medzi 10:00- 19:00 na maják jazdia autobusy v polhodinových intervaloch. Po 19tej hodine sa na maják dá dostať aj vlastným autom. My sme sa o týchto pravidlách dozvedeli až po tom, ako sme zaparkovali auto a na maják sa vyviezli autobusom, každopádne cesta autobusom k majáku je zaručený a plnohodnotný adrenalín, ale tie výhľady sú neprekonateľné. 20190703_182227ph.jpg Ak sa nás niekto spýta, ako to vyzerá na konci sveta, tak presne tak, ako na myse Cap de Formentor, na ktorom sa maják nachádza. Iba obrovské útesy a skaly vnárajúce sa do nekonečnej hladiny Stredozemného mora. Úžasné, čo dokáže príroda... Cestou z majáku sme sa zastavili na vyhliadke Es Colomer, z ktorej je nádherný výhľad na výbežky a časť severného pobrežia. Po ceste z tejto vyhliadky sa nám naskytol nádherný výhľad na mesto Port de Pollenca a jeho prístav, ktoré sme žiaľ už nestihli. Údajne ale patrí medzi miesta, ktoré sa oplatia vidieť.

Šiesty deň

Opäť deň plný slnka, cestovania ale tento krát aj plný ovocia, konkrétne pomarančov a citrónov. Vedeli ste, že tie z ostrova Mallorca sú najlepšie, aké v Európe nájdete? Hneď ráno sme si urobili zastávku na okraji hlavného mesta Palma de Mallorca, na hrade Cestell de Bellver. Nákupy a monumentálnu katedrálu už máme za sebou, preto by sme sa radi na mesto pozreli zhora. Hrad Castell de Bellver je na to ako stvorený. Celé hlavné mesto máte ako na dlani a nielen hlavné mesto, ale aj celé južné pobrežie. Vstupné na hrad je 5€/os., no pokiaľ sa sem ale dostanete v nedeľu, vstup je zdarma. Presúvame sa na okraj mestečka Sollér, kde sa len tak flákame po plantážach citrónov a pomarančov. Ten vzduch a tá neuveriteľná letná a svieža vôňa... 20190704_114735phh.jpg Mimochodom z hlavného mesta Palma de Mallorca sa do mesta Sollér dostanete aj električkou. Tá vás prevedie pomarančovými a citrónovými hájmi, prekonáte pohorie Serra de Tramuntana, prejdete cez niekoľko tunelov a cez nádhernú prírodou ostrova. Na trase Port de Sollér- Sollér však premáva historická električka a tak sa presúvame do prístavu Port de Sollér, asi 5 kilometrov za mestom Sollér. Električkou sa vezieme späť do Solléru, aby sme vyskúšali tradičnú citrónovú zmrzlinu vyrobenú z miestnych citrónov. A naozaj sme lepšiu nikde nechutnali. Fakt! Prídite sa presvedčiť. Mestečko Sollér je plné histórie, krásnych budov, citrónov a pomarančov. Po malej dávke ovocnej exotiky sme po asi hodine cesty zaparkovali kabriolet priamo pred obrovskou a snáď najkrajšou plážou ostrova Mallorca, Alcúdia Beach. Jemný biely a lepkavý piesok, plytká voda s teplotou Indického oceánu, krásne výhľady široko- ďaleko... Nuž toto je asi najlepší spôsob, ako zakončiť deň nabytý slnkom a čerstvými citrusmi.

Siedmy deň

Tento deň sme už bez kabrioletu a preto sa nám ako dobrý nápad zdá pláž neďaleko nášho nocľahu. Predsa len musíme spracovať všetky veci, ktoré sme doteraz videli a zažili. Po výdatnom obede sa nám však zažiadalo znovu vidieť hlavné mesto, konkrétne neturistické miesta. Bežné ulice, bežný život... Večer po návrate do hotela sme skočili obzrieť jednu z najznámejších ulíc vo vedľajšej oblasti Magaluf, ulicu Magaluf Strip. Magaluf Strip je párty zóna, niečo na štýl Zrče Beach v Chorvátsku. Ak to so zábavou myslíte seriózne, Magaluf Strip je miesto, kde sa dokážete zabaviť a odreagovať. No táto štvrť má aj svoju odvrátenú tvár.


Magaluf Strip je štvrť plná barov a diskoték. Tanečnice tancujúce vo výkladoch, na ulici pred barmi a mládeže z celého sveta, hlavne z Británie. V každom podniku nejaká zaujímavá ponuka, nekonečné množstvo alkoholu, zábavy a hudby. Každopádne takéto miesta majú aj odvrátenú tvár. Na dennom poriadku sú tu krádeže a občas sa vyskytne aj znásilnenie. V uliciach sa prechádzajú dobrovoľníci. Tí mládeži, ktorá to s alkoholom prehnala, podávajú pomocnú ruku v podobe čistej vody, kondómov, prípadne ak to situácia vyžaduje, zavolajú príslušné záchranné zložky. To všetko zdarma. Ráno tu nájdete kopu postrácaných vecí, oblečenia, mraky odpadkov a iných chuťoviek... Ráno nabieha armáda smetiarov a upratovacie čaty, ktoré do obeda Magaluf Strip upracú, aby sa to večer mohlo všetko znovu zopakovať. A znovu a znovu... Magaluf Strip nikdy nespí.


20190630_150414ph.jpg Či už cestujete za zábavou, oddychom, prírodou alebo nádhernými plážami, Mallorca vás určite nesklame. Obrovským prínosom nášho tripu bolo auto, s ktorým sme za 3 dni najazdili viac ako 700 kilometrov naprieč ostrovom. Ak sa chcete vyhnúť požičiavaniu auta alebo skútra, jednou z možností je aj ponuka fakultatívnych výletov cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú takisto zaujímavé miesta. Na ostrove žije dosť Slovákov a Čechov, takže sa môžete napríklad prostredníctvom sociálnych sietí s niekym skontaktovať a požiadať, či vás ostrovom neprevedie. Možností je tak veľa, ako zaujímavých miest, ktoré sa na ostrove Mallorca oplatia vidieť. Očaril vás tento obľúbený ostrov? Napíšte nám v komentári.


*Ceny uvedené v článku sú iba informatívne a môžu sa líšiť. Aktuálne ceny odporúčame sledovať na stránkach poskytovateľov služieb.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.