Alpy nepochybne patria medzi najkrajšie pohoria sveta o ktoré sa delí niekoľko krajín Európy, vrátane Slovinska. Do severozápadu Slovinska zasahujú Júlske Alpy, ktoré sú zároveň aj najvýchodnejšou časťou celého Alpského masívu. A keďže od Slovinska nás delí iba Rakúsko alebo Maďarsko, máme jednu zo zaujímavých častí Álp doslova na dosah. Triglavský národný park, ktorý nájdete v Júlskych Alpách v Slovinsku, patrí medzi najstaršie európske parky a hoci je to jediný národný park tejto krajiny, rozhodne je jedinečný! Tento kút Slovinska by sa dal kľudne nazvať krajinou kopcov, modrozelených jazier, vodopádov či legiend. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko sa tu dá vidieť a aké legendy ukrýva Triglavský národný park?

20200919_185407ph.jpg

Jazero Bled a jeho okolie

Bledské jazero by sa dalo považovať za akúsi vstupnú bránu do Triglavského národného parku. Nachádza sa v jeho okrajovej časti, približne 50 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Slovinska, Ljubljana. Po príchode vás očarí farba jazera, ktorá má v slnečných dňoch nádhernú modrozelenú farbu. Jazero Bled je ľadovcové jazero, ktoré vzniklo roztopením Bohinjského ľadovca, no aj napriek tomu ho najmä domáci využívajú na trávenie letnej dovolenky. Tráviť letnú dovolenku v ľadovcovom alpskom jazere? Slovinci musia byť otužilci... Ale kdeže. Keďže jazero Bled nezapĺňa voda z okolitých hôr ale podzemné pramene (v severnej časti termálne), drží si počas leta príjemnú priemernú teplotu zhruba 25°C, čo je hodnota porovnateľná napríklad s Jadranským morom v lete. Vďaka tomu je Bledské jazero jedno z najteplejších jazier v celých Alpách!

Bledský ostrov

Jedným z viacerých atraktívnych miest, ktoré tu nájdete je určite Bledský ostrov uprostred jazera. Keďže jazero dosahuje v lete príjemné teploty, na Bledský ostrov sa môžete doplaviť napríklad na paddleboarde, prípadne tí skúsenejší a odvážnejší by naň možno aj preplávali. Najbežnejší spôsob, ako sa dostať na ikonický Bledský ostrov je ale loďka. Z brehov jazera vás na ostrov prepravia za približne 15€/os. obojsmerne. Samozrejme sme neodolali a vydali sme sa na krátku plavbu. Okolo celého ostrova vedie v jeho spodnej časti chodník, po ktorom sa dá celý ostrov obísť a nezaberie vám to viac ako 10 minút, také malé je toto miesto. Nám však kapitán lode oznámil, že sa späť vráti za dve hodiny a tak máme času oveľa viac ako sme pôvodne chceli. Uprostred ostrova sa nachádza ikonický kostol Cerkev Marijinega Vnebovzetja, kostolná hodinová veža a pár budov, v ktorých kedysi žilo pár mníchov. Na tomto mieste boli dokonalo izolovaný od okolitého sveta. Môžete si tu zakúpiť vstupenky a prezrieť si tak nádherný interiér kostola alebo vystúpať na vežu až k zvonu. Ak sa aj po vás vráti kapitán lode po dvoch hodinách a stále máte dostatok času, môžete si napríklad vychutnať skvelú kávu na terase kaviarne Potičnica alebo ochutnať skvelú domácu zmrzlinu. Vraj zmrzlina na tomto ostrove patrí medzi najchutnejšie v celom Slovinsku, čo môžeme iba potvrdiť. Bledský ostrov je skutočne miesto s dokonalým božským kľudom, ktorý sa tu zachoval dodnes. Mimochodom, vedeli ste, že toto je jediný prírodne vytvorený ostrov v Slovinsku? 20200918_145456ph.jpg


Ku kostolu sv. Márie na Bledskom ostrove sa viaže legenda ktorá vraví, že zvon nachádzajúci sa vo veži sem dala priviesť pani z neďalekého hradu, aby jej pri každom použití pripomínal mŕtveho manžela. Počas toho, ako sem zvon viezli po jazere nastala silná búrka a čln sa zrazil s iným člnom. Zvon tak skončil na dne jazera no aj napriek tomu, že ho vylovili a úspešne osadili vo veži, dodnes sa vraj pri búrke ozývajú dunivé zvuky z dna jazera.


Bledský hrad

Kto sa rozhodne navštíviť Slovinsko, pravdepodobne nevynechá jazero Bled. A kto sa rozhodne navštíviť jazero Bled, určite nevynechá Bledský hrad. Ide o najstarší a najnavštevovanejší hrad v Slovinsku, ktorý sa hrdo týči na skalnom útese nad jazerom Bled. Hrad začal vznikať ešte v 11. storočí a postupne sa z jednej budovy stal úchvatný hradný komplex vrátane kaplnky, ktorá je dnes prístupná verejnosti. 20200918_114956ph.jpg V areáli komplexu sa dodnes konajú rôzne historické slávnosti a vtedy hrad nadobúda úplne iný rozmer. Pokiaľ chcete mať zaručene nádherný výhľad na jazero Bled a jeho okolie, hradný komplex je pre vás jednoznačne to pravé miesto. Ak sem zamierite autom, parkovné pod hradom stojí 3€/celý deň. Vstup do areálu hradného komplexu je spoplatnený sumou 13€/os. To ale rozhodne stojí za tie nádherné výhľady. Okrem výhľadov si môžete prezrieť napríklad expozíciu hradu, vychutnať si skvelé víno v hradnej vinotéke, alebo navštíviť napríklad miestneho kováča... Prípadne si môžete pochutnať na skvelom krémeši, ktorý pochádza práve odtiaľto. Každému podľa chuti.

Výhľady na jazero Bled

Nuž a ak si chcete vychutnať dokonalý výhľad na celé jazero Bled, vrátane Bledského ostrova a Bledského hradu, zamierte do okolitých kopcov. Vyhliadka Mala Osojnica je určite jedno z miest, na ktoré by ste sa mali vybrať. Pri zátoke Velika Zaka v západnej časti jazera sa nachádza Camping Bled, pri ktorom môžete zaparkovať svoje auto a vyraziť na túru. Cena parkovného je 3€/hod. čo sa nám zdalo za prašné a deravé parkovisko trošku dosť, ale ako sme mali možnosť zatiaľ vidieť, pri turistických miestach v Slovinsku buď nezaparkujete, alebo parkujete za draho. Nič iné nám však neostáva. 20200918_164810ph.jpg Už dole, pri asfaltovej ceste sa nachádzajú smerovačky na túry. Môžete sa vybrať buď na Malu Osojnicu, Veliku Osojnicu, alebo Ojstricu. Všetky tri sú nádherné vyhliadky na jazero Bled, pričom výstup na Malu Osojnicu trvá najkratšie, konkrétne necelú pol hodinku pomerne strmšieho stúpania. Velika Osojnica a Ojstrica sú ešte o 20- 30 minút ďalej, respektíve vyššie. Nám skrz čas a blížiaci sa večer najviac vyhovovala najkratšia, Mala Osojnica a tak sme vyrazili. Prvé 2 minúty vyzerala lesná cesta veľmi prijateľsky. Neskôr, po asi desiatich minútach lapania po dychu sme si uvedomili, že naša turistická obuv ostala v aute a neostáva nám nič iné, ako vyjsť na Malu Osojnicu tradične v žabkách. Kľukatá cesta strminou nahor, laná a reťaze vedľa zradného útesu, šmykľavé adrenalínové schody a šmykľavé korene pod nohami, asi tak by sa dala nazvať cesta za perfektnými výhľadmi. Každopádne, keď máte dostatok odhodlania vidieť nádhernú krajinu zhora, dokážete to aj v žabkách. Na vrchu je lavička, kde môžete nerušene pozorovať jazero Bled a jeho okolie. Tie výhľady a pokoj sú na nezaplatenie! A keď sme Malu Osojnicu zvládli my v žabkách, zvládne ju určite každý. Po takomto výdatnom dni plnom výhľadov si snáď každý zaslúži dokonalý odpočinok.


  • TIP NA UBYTOVANIE: Hotel Klaudiji Guest House v meste Bled, ktorý ponúka skutočne komfortné izby s mimoriadne milým personálom, neskutočnými raňajkami a parkoviskom. Odporúčame!

Naprieč Triglavským národným parkom cez Vršič Pass

Road 206, alebo aj Vršič Pass je horský prechod cez priesmyk Vršič, ktorý sa nachádza vo výške približne 1650m.n.m. Je to najvyššie položený horský prechod nielen v Slovinsku, ale aj v celých Júlskych Alpách. Jeho história siaha až do roku 1915, kedy bol vybudovaný a tvoril vtedy hranicu medzi Talianskom a Juhosláviou. Dnes cesta patrí Slovinsku a je to jednoznačne miesto, ktoré v tejto krajine musíte zažiť! Ide o takmer 46 kilometrov dlhý úsek horskej cesty s päťdesiatimi ostrými zákrutami počas 14%ného stúpania aj klesania, ktorý začína v dedine Kranjska Gora a končí v dedine Bovec. Kranjska Gora vám môže byť známa najmä vďaka pretekom svetového pohára v lyžovaní, ktorý sa tu často koná. Hneď za touto dedinou sa nachádza umelo vytvorené jazero Jasna, na okraji ktorého nájdete symbol Triglavského národného parku, zlatého kozorožca. 20200919_102155ph.jpg


K tomuto kozorožcovi sa viaže legenda ktorá vraví, že tu kedysi žil Zlatorog, kozorožec so zlatými rohmi, ktorý v miestach Triglavského národného parku ukrýval zlatý poklad. Toho sa však jedného dňa zmocnil zlý človek a Zlatoroga zabil. Zlatorog však oplýval nadprirodzenou silou a ožil. Človeku sa veľmi škaredo pomstil, zlatý poklad vzal so sebou a ušiel. Odvtedy Zlatoroga nikto nevidel a ostali tu po ňom iba nádherné hory, slnečné lúky a tyrkysové jazerá v podobe Triglavského národného parku.


Hneď vedľa jazera Jasna sa nachádza obrovské koryto rieky Pišnica. Toto koryto býva na jar plné topiaceho sa snehu, ľadu a krýh. V lete a na jeseň sa môžete po dne koryta poprechádzať, čo rozhodne stojí za čas. Cestou nahor zastavujeme pri drevenej kaplnke s názvom Ruska kaplica. Malá drevená kaplnka postavená ruskými zajatcami ako spomienka na obete hladu, mrazu a neľudských podmienok. Ďalej, počas cesty hore si robíme pár zastávok, počas ktorých sa nám odkrýva neuveriteľná príroda a výhľady na krásu Triglavského národného parku a Júlskych Álp. Po zhruba 25 mierne adrenalínových kilometroch od Kranjskej Gory sa nachádzame v najvyššom bode cesty, v priesmyku Vršič. Je to pravdepodobne miesto s najväčším počtom ľudí na centimeter štvorcový v Slovinsku a ak nie ľudí, tak minimálne áut. Parkovisko je samozrejme plné áut a karavanov, kanál na okraji cesty obsadili malé autá, ktoré sa sem dokázali vyštverať, na obrovských kameňoch sa podarilo zaparkovať offroadom a zvyšné miestečka obsadili motorky. A tie najmenšie miesta bicykle. Naše malé kombi do tohto konceptu parkovania akosi nezapadá a tak pokračujeme ďalej. Ale nezúfame, pretože náš cieľ nebol samotný priesmyk Vršič, ale najmä prejazd touto nádhernou horskou cestou. Z priesmyku teda klesáme do úchvatného údolia rieky Soča až k mestu Bovec, kde Road 206 končí. 20200919_125359ph.jpg Počas klesania k dedine Trenta sa nachádza pár zastávok s výhľadmi na vrchy Travnik a Jalovec, za ktorými sa už nachádza Taliansko. Medzi Trentou a Bovcom nám robí príjemnú spoločnosť rieka Soča. Soča je vďaka svojej neuveriteľne modrej a priezračnej farbe jednou z najkrajších horských riek, aké sme kedy videli. Ak radi splavujete rieky a zbožňujete raftovanie, toto je jedno z najkrajších miest, aké v Európe nájdete!

Kobarid a Kanal ob Soči

Približne 30 kilometrov južne od koryta rieky Soča leží nenápadné mesto Kobarid, pri ktorom sa nachádza známy most Napoleons Bridge. Toto je miesto, kde v 18. storočí Napoleon postavil drevený most, ktorý ale vyhorel. Odvtedy sa tu mosty budovali, počas vojny búrali a opäť budovali... Dnes tu stojí betónový most, nazvaný po slávnom Napoleonovi a spoločnosť mu robí znovu atraktívna rieka Soča. Z tejto oblasti Júlskych Álp samozrejme vedie množstvo chodníkov, výšľapov a zaujímavých trás vhodných na turistiku. Po skvelom obede v Kobaride sa presúvame ešte južnejšie, do dediny Kanal ob Soči, ktorá leží takmer na hraniciach Talianska a údajne ide o jednu z najčastejšie fotených dedín v Slovinsku. 20200919_165240ph.jpg Dedinou preteká rieka Soča a panoráma z brehov rieky nám mimoriadne pripomína nádherné mesto Mostar ležiace v Bosne a Hercegovine. Len tých mešít je tu v porovnaní s Mostarom oveľa menej, konkrétne žiadna. V centre dediny sa nachádza kostolík zo 14. storočia a za ním krčma, kde čapujú Staroprameň, takže našincovi sa tu rozhodne bude páčiť. Mimochodom, do centra dediny sa vchádza cez most, na ktorom sa často konajú rôzne súťaže v skoku do rieky Soča. Žeby to obkukali práve v Mostare?

Klenot Slovinska, Bohinjsko jazero

Bohinjsko jazero je ľadovcové jazero, ktoré je vďaka svojej rozlohe najväčšie v Slovinsku a dosahuje hĺbku úctihodných 45 metrov. Nájdete ho na okraji Júlskych Álp, v Triglavskom národnom parku. Okolo celého jazera vedie chodník, po ktorom sa dá celé obísť. Na jeho brehoch sa nachádza viacero dedín. Za zmienku stojí napríklad dedina Ribčev Laz. Je to viacmenej spleť horských hotelov, no medzi turistami tu žije aj pár domácich. Vedľa hlavnej cesty, kúsok od brehu jazera sa nachádza zaujímavá socha štyroch horolezcov, ktorí ukazujú na najvyšší vrch Slovinska, Triglav. Ten je pri ideálnom počasí z tohto miesta nádherne viditeľný a sú to prví štyria horolezci, ktorým sa ho podarilo zdolať. Určite sa oplatí vidieť aj ikonický kostol jazera Bohinj, Cerkev sv. Janeza Krstnika, v ktorom sa nachádzajú starobylé a veľmi vzácne fresky. 20200920_095258ph.jpg Na opačnej strane jazera leží osada Ukanc s pár domami a chatami. Tu sa do jazera vlieva neskutočne sfarbená rieka Bohinjka a takisto tu nechýba ani nádherná tyrkysová a plytká pláž. Jazero počas leta láka aj na množstvo vodných športov, no zároveň je jedným z mála jazier v Slovinsku, na ktorom je zakázané plaviť sa motorovým člnom. Ak by sa vám opäť zažiadalo výhľadov, odporúčame sa vyviesť lanovkou na vrch lyžiarskeho strediska Vogel Ski Center nad Bohinjským jazerom. Lanovka má nástupnú stanicu pri osade Ukanc a vyvezie vás až na vrch strediska, odkiaľ sa môžete napríklad vydať na vrch Vogel, alebo sa iba kochať nádhernými výhľadmi na okolie Bohinjského jazera a veľkej časti Triglavského národného parku. Cena obojsmerného lístku je 28€/os., prípadne si môžete zakúpiť jednosmerný za 22€/os. a späť k jazeru ísť pešo.

Hovorí sa, že lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť. Preto ak ste doteraz návštevu Slovinska zvažovali, alebo ste uvažovali či sa túto krajinu oplatí navštíviť a zaujal vás tento článok, prezrite si galériu k tomuto článku. Vytvoríte si tak predstavu, ako by mohol vyzerať váš okruh Triglavským národným parkom, počas ktorého môžete navštíviť ďalšie nespočetné množstvo zaujímavých miest, či dychberúcich výhľadov. Ak ste už Slovinsko navštívili, budeme radi ak sa s nami podelíte o vaše zážitky a skúsenosti v komentároch.


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.