Zdá sa vám, že do Chorvátska mieria iba nemeckí dôchodcovia na drahých karavanoch, slovenské zájazdové autobusy a že v Chorvátsku je nuda? My túto krajinu obľubujeme a preto sme sa v nej rozhodli nájsť miesto, kde to Chorvátsko veľmi nepripomína. A hoci ide o obľúbené turistické miesto, prst na pomyselnej mape sa zastavil na suchom a vyprahlom ostrove Pag. Neštartujeme nemecký karavan a nepridávame sa ani k autobusovému zájazdu, ale nakladáme batožinu do auta a vyrážame. Jednou z priorít tohto tripu je prejsť ostrov z juhu až na sever a vidieť jeho rozmanitú prírodu, ochutnať skvelé jedlo a samozrejme užiť si priezračné Jadranské more. A možno nejaký ten nočný život? Na štyri dni celkom pestrý program však? 20200702_080219ph.jpg

Dobrodošli

Ak mierite na ostrov Pag, máte dve možnosti, ako sa naň dostať. Buď sa nalodíte na trajekt, ktorý premáva na trase Prizna (pevnina)- Žigljen (Pag), alebo bez zdržiavania prejdete mostom z dediny Rtina (pevnina). My volíme druhú možnosť a pred nami sa črtá legendárny Paški most, ktorý oddeľuje ostrov Pag od pevniny a je to zároveň jediný most, ktorým sa na Pag dostanete. Už pred mostom nám okolie napovedá, že naozaj ide o pomerne suchý kút Chorvátska, podobný mesačnej krajine a farebná, drevená búdka uprostred ničoho pred mostom nám naznačuje, že tu máme zaparkovať. Veľmi milý postarší pán tu predáva kávu a chladené nápoje a my oceňujeme, že pri budovaní tejto útulnej kaviarne myslel na turistov, ktorí ocenia jeho úmysel a po niekoľkých hodinách diaľničnej jazdy si tu s obrovskou radosťou tú skvelú kávičku doprajú. Dokonca s výhľadom na ostrov Pag a Paški most. Po prejdení mosta sa ocitáme na Pagu a hneď za mostom vľavo sa na nás usmieva elegantná pevnosť Tvrdava Fortica s majákom, z ktorej sa v minulosti kontrolovala lodná doprava. Odbočka z hlavnej cesty vedie až na parkovisko k pevnosti a vstup aj parkovanie je tu zdarma. 20200702_085153ph.jpg Po tom, ako sme si Paški most obzreli aj z pevnosti pokračujeme hlbšie do ostrova a parkujeme pri jazerách Velo i Malo Blato. Táto oblasť je domovom viacerých vzácnych druhov vtáctva, ktoré nájdete iba na ostrove Pag a blízkom okolí.


Velo i Malo Blato je ornitologická rezervácia v južnej časti ostrova Pag. Na jar sa tu vytvárajú sladkovodné jazerá a močiare, ktoré využívajú vzácne druhy obojživelníkov a vtáctva, ktoré žijú iba v tejto oblasti. Jar je zároveň vhodným obdobím na pozorovanie. Odborníci v tejto oblasti zaznamenali až 143 druhov vtáctva! Takto zachované mokraďové územie je v dnešnej dobe pomerne veľka vzácnosť, nakoľko mokraďové biotopy v Európe miznú závratnou rýchlsoťou. Je preto pochopyteľné, že ide o chránené ornitologické územie.


Do navigácie zadávame pláž Smokvica Beach, ktorá je momentálne najbližšie. Po pár kilometroch úzkej cesty plnej zákrut a prachu, sa pred nami zjavila dedinka Smokvica. Snáď najmenšia dedina s niekoľkými domami v najzabudnutejšom kúte ostrova Pag. To ale vôbec nevadí, pretože pláže na takýchto Bohom zabudnutých miestach bývajú nádherné a často aj prázdne. Pri aute sa prehadzujeme do plaviek, berieme všetko potrebné a kráčame k pláži. Na pláž Smokvica sa od domov kráča zhruba päť minút pešo, dole strmším svahom, po vychodenej tráve. Míňame posledné kríky a v tom sa nám odkrýva Smokvica Beach v plnej kráse. Nádherná tyrkysová voda s drobnými kamienkami a pozvoľným vstupom. A ako bonus nikde takmer ani nohy! Zaslúžený raj po toľkých hodinách šoférovania. Odhadzujeme tašky, telefóny, uteráky a skáčeme do vyhriateho mora, ako keby ho vidíme prvý krát v živote...

Keď Chorvátsko, tak dobrodružne!

Po chvíli leňošenia na pláži Smokvica beach sa čudujeme, prečo z kľúča od auta vyteká morská voda a prečo majú pánske plavky vrecko tak veľké, že sa doň zmestia kľúče od auta? Nevieme si dať odpoveď na tieto otázky, ale vieme s istotou odpovedať na otázku, či naše auto naštartuje? V jemnom strese, tesne pred infarktom, kráčame v tej horúčave k autu a tušili sme správne, neštartujeme. Mať nepojazdné auto v najzabudnutejšej časti ostrova, kam sa pravdepodobne nedostane odťahovka, je trošku zvláštna situácia. Obzvlášť, keď chcete za štyri dni stihnúť dvojtýždňový program. Ochotne nám pomáha pán (volajme ho Tonči) z domu oproti, kde ubytuváva hostí. Tonči zisťuje čo sa stalo, volá kamarátovi, ktorý má zhodou okolností kľúčový servis a vie nám ráno v Zadare nakódovať nový kľúč. Hurá, my tu nezomrieme! 20200702_120020ph.jpg Blíži sa ale čas ubytovať sa a sme zhruba tridsať kilometrov ďaleko od apartmánu, v najzabudnutejšej časti Pagu, s nepojazdným autom a plným kufrom batožiny. Už si nekladieme otázky ale rovno si odpovedáme, že jediné riešenie je taxi. Tonči znovu chytá mobil, volá svojej známej, ktorá zhodou okolností jazdí na sedem miestnom taxíku a vie nás odviesť aj s batožinou kamkoľvek. Hm, Tončimu sa určite v tejto odľahlej časti stáva bežne, že ho prosia turisti, ktorí na pláži Smokvica utopia svoj kľúč od auta o pomoc. Každopádne mu patrí obrovská vďaka za ochotu a snahu pomôcť, za ktorú vôbec nič nechcel.


  • TIP AKO UVIDIEŤ VIAC: Okúpajte sa so svojimi kľúčami od auta v slanej morskej vode. Budete tak musieť nájsť niekoho, kto vám v situácií pomôže a zaručene uvidíte miesta, ktoré ste ani neplánovali navštíviť. My sme takto navštívili mesto Zadar.

Pred apartmán v meste Pag, prichádzame veľkolepo. Domáci už taxík určite videli, ale slovenskí turisti vraj chodia väčšinou vlastným autom, alebo autobusom. Vysvetľujeme im, že my auto máme, ale parkujeme o tridsať kilometrov južnejšie. Kým vykladáme batožinu, zisťujeme, kde najbližšie sa dá kúpiť chladené pivko? To je momentálne hlavná priorita! Domáca pani nám namiesto tipu prinesie hneď tri fľašky chladeného Ožujska a peniaze zaň od nás ani náhodou nechce. Sme tu pár hodín a toľko srdečných a milých ľudí? Dobro vo svete existuje. Tak teda Dobrodošli.

Zábavné povinnosti alebo povinná zábava?

Ostrov Pag sa v nejednom bedekri nazýva aj ostrovom zábavy. Smerujeme do najzabudnutejšej časti ostrova Pag, do dediny Smokvica, aby sme vyskúšali náš nový kľúč od auta. Kľúč funguje a auto bez zaváhania štartuje. V mysliach otvárame šampanské, opäť sa prehadzujeme do plaviek a opäť mierime na pláž Smokvica, tento krát s kľúčom od auta v taške, s tou sa snáď nikto kúpať nebude... Neskôr smerujeme po ceste č. 106, ktorá vedie naprieč celým ostrovom, k najznámejšej pláži ostrova Pag. Cestou zastavujeme pred mestom Pag, kde sa vedľa cesty nachádzajú obrovské soľné bazény. Soľ z ostrova Pag je ručne zbieraná a 3x praná vďaka čomu patrí medzi najkvalitnejšie, aké v Chorvátsku nájdete! 20200704_142547ph.jpg


Štátna cesta D106, začína na ostrove Pag rovno na Pagskom moste. Za mostom po rovine najskôr prechádza niekoľkými dedinami a okolo soľných bazénov. Za týmito bazénmi sa cesta D106 v kopcoch nad mestom Pag prudko zatáča nahor. Nad týmito tiahlými zákrutami sa nachádza prašné parkovisko, z ktorého je vidieť celé údolie mesta Pag a pevninu. Ďalej cesta vedie naprieč ostrovom na sever až do mesta Novalja, odkiaľ pokračuje do prístavu Žigljen. A práve úsek medzi Novaljou a Žigljenom patrí medzi najkrajšie a najfotogenickejšie časti cesty D106, kde automobilky ako napríklad Mercedes- Benz natáčajú reklamné videá svojich noviniek. Jazdiť po tejto ceste uprostred mesačnej krajiny je ako sen!

Úsek cesty D106 medzi Novaljou a Žigljenom


Zrče Beach, zóna mladých

Disko zóna ostrova Pag, kam sa chodí baviť mládež z celej Európy sa poslednú dobu dostáva čoraz viac do popredia. Obrovská pláž plná barov, stageov, kočiek v plavkách a samozrejme bankomatov, keby náhodou... Nechýba obrovské platené parkovisko. No raj pre mladých. Pláž Zrče sa nachádza kúsok od známeho mesta Novalja. Novalja je príjemné prímorské mesto s dlhou promenádou, romantickými uličkami, ale aj štýlovými hotelmi pri mori. Novalja v noci žije, ale elegantne. Veľkolepé chlastacie párty sú úspešne odizolované na pláži Zrče, kým v Novaliji sa preferuje ten typický chorvátsky nočný život, aký obľubujeme aj my.

Naprieč ostrovom Pag, až na samý koniec

Jednou z vecí, ktorú sme chceli na Pagu absolvovať, bolo prejsť ostrov naprieč, od juhu až na sever. Ostrov Pag totiž od Pagského mostu na juhu, až do zátoky Tovarnele na severe, meria viac ako 60 kilometrov a to je vzdialenosť, na ktorej sa dá všeličo vidieť. Aj keď sa to nezdá, väčšiu časť od juhu máme (aj vďaka kľúču) už precestovanú, ostáva nám teda najsevernejšia časť ostrova Pag, oblasť Lun. Lun je severný výbežok, ktorého takmer celú časť tvoria olivovníky a pár osád. Najväčšia osada je dedinka Lun s 350 stálymi obyvateľmi. V The Gardens of Lun, tak sa nazýva obrovská časť tohto výbežku, nájdete to, čo sem každého priláka! Olivovníky. 20200704_134247ph.jpg Za poplatok sa tu môžete nechať odviesť pomedzi stromy malým, alebo veľkým okruhom, pričom spoločnosť vám bude robiť sprievodca. Navyše sa dozviete množstvo informácií o pestovaní a spracovaní olív. Skvelý olivový olej z oblasti Lun ako suvenír je samozrejmosť, pretože je najkvalitnejší, aký v okolí nájdete!


V The Gardens of Lun rastie takmer 80 tisíc šľachtených a 1500 planých olivovníkov. Najstarší olivovník, ktorý v tejto oblasti nájdete má takmer 900 rokov!


My ale mierime ešte ďalej, až na úplný severný koniec, do zátoky Tovarnele. Zátoka Tovarnele je malá, príjemná zátoka s vilkami a nádhernými priezračnými plážami. Keď sa aj odtiaľto vydáte po vyšlapanom chodníku na sever, prejdete až ku kope kameňa a ostrovu Pag je odrazu koniec. Ale tie výhľady...

Mesačná krajina ostrova Pag

Ako sa vraví, najlepšie na koniec. Z úplného konca mierime späť, bližšie k pevnine, konkrétne do dediny Metajna. Je to malá dedina s domčekmi, kaviarňami a plážou popri ktorej vedie hlavná cesta. Na konci pláže sa cesta zatáča o viac ako 90° prudko doľava do strmého kopca a rázom sa ocitáme nad dedinou. Odtiaľto nasleduje úzka štrková cesta, viac menej pre offroady, na konci ktorej je veľké prašné parkovisko uprostred ničoho. Doslova ničoho. Žiadne stromy, žiadna zeleň, žiadny tieň... Iba plechová tabuľa Ručica Beach. Pár krokov od parkoviska sa rozprestiera široká pláž s krásnou farbou vody, pričom všetko naokolo vyzerá ako mesačná krajina. V bufete si dávame malé pivko Zlati PAN a zaujímame sa o pláž Beritnica. Navigácia totiž ukazovala trasu z Ručica Beach na Beritnicu cez vodu. Stačil nám utopený kľúč, nepotrebujeme loviť aj utopené auto. 20200704_164438ph.jpg Keď zbadáme skupinku ľudí, ako kráča do kopcov ponad vodu s nafukovačkami, je nám jasné, kadiaľ vedie cesta. Pláž Beritnica je jedným z cieľov tohto krátkeho tripu a preto dopíjame pivko, nahadzujeme plavky, obúvame žabky a vyrážame na turistiku. My pri mori turistikujeme zásadne v žabkách. Z pláže Ručica na pláž Beritnica vedie cesta s trefným názvom Life on Mars Trail. Doslova ako na Marse. Kráčame do kopca, ponad vodu po úplnej pustine, kameňoch a prachu. Po zhruba dvadsiatich minútach je cesta pomedzi obrovské skaly mierne krkolomná, ale zvládame ju aj v žabkách a za odmenu nám je prekrásne ukrytá a takmer nedostupná pláž s tyrkysovou vodou, uprostred naozaj inej krajiny. Niečo ako pustý a prašný raj na zemi. Po skvelom kúpaní večer končíme opäť v meste Pag, aby sme našli niečo pod zub. Do centra mesta Pag sa vchádza cez zaujímavý most Bridge Katine, ktorý bol postavený po vzore starých benátskych mostov. Samotné mesto Pag je typické, prímorské mestečko. Staré uličky, obchody, kaviarničky a samozrejme reštaurácie. Našli sme jednu, ktorá je sympatická už z diaľky... To čo nám pristáva na tanieroch pred nami je doslova pornfood.


  • TIP NA SKVELÉ JEDLO: Reštaurácia Ankora, v uliciach mesta Pag, ktorú doporučuje aj portál Tripadvisor.

Takto dobrodružne môže vyzerať krátky trip po ostrove, o ktorom veľa ľudí vraví, že sa sem mládež chodí iba zabávať a piť. My sme sa pozabávali až až a to sme pili iba to občas spomínané pivko. Ostrov Pag je naozaj rôznorodý a rozmanitý. Krásne čisté pláže s tyrkysovou vodou, dobré jedlo a predovšetkým milí a vďační ľudia, ktorým sme vďační za pomoc, robia z tohto ostrova jedno atraktívne miesto na zemi. Tak čo? Prídete sa sem okúpať s kľúčami od auta vo vrecku? Ak máte podobné zážitky, budeme radi, keď sa o ne s nami podelíte v komentároch pod článkom. 20200704_201556ph.jpg


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.