Poznáte ten pocit, keď je vonku škaredé počasie a vy by ste najradšej vypadli kdesi do tepla k moru? Hoci len na víkend? Tak presne toto sa nám stalo na úplnom začiatku leta. Ešte pred samotnou cestou cestujeme prstom po mape až sme zastavili na ostrove Murter. Murter je vraj malý a sympatický ostrov, na ktorom často vládne slnečné počasie, aj keď je na pevnine sychravo. Ostrov nádherných pláží s prekrásnou prírodou, z Bratislavy vzdialený ani nie 800 kilometrov. To znie ako dobrý víkendový plán! Ale... cestovať do Chorvátska na tri dni? Poďte sa pozrieť, že keď sa chce, tak sa to dá. aph.jpg

Dovolenka na tri dni?

Tri dni sú málo, ale kto má cestovanie v krvi, vie využiť naplno aj jeden deň a keďže my sme na cestovaní závislí, tromi dňami rozhodne nepohrdneme. Pravdepodobne sa teraz zamyslíte a poviete si, že na tri dni sa do Chorvátska jednoducho neoplatí cestovať. Veď cesta tam aj späť zaberie dokopy viac ako 20 hodín, čo z troch dní ukrojí riadny kus času a čo sa dá stihnúť za ten zvyšný čas? No, z časti je to pravda, ale záleží od toho, čo je kto ochotný obetovať. My sme obetovali štvrtkovú noc na presun zo Slovenska a nedeľné poobedie na návrat domov. To znamená, že máme viac ako dva dni na to, aby sme na vlastnej koži spoznali obľúbený ostrov a nechali ho očariť nás. A popri tom si aj oddýchli.

Pláže, ktoré vidíte v snoch na diaľnici

Je piatkové ráno, pár minút po pol siedmej a naše mestské kombi má spolu s nami za sebou 800 kilometrov diaľníc. Na pevnine, v dedine Tisno prechádzame cez malý otvárací most Tisno Bridge a rázom sa ocitáme na ostrove Murter. Tak jednoducho, bez trajektu, čakania a platenia za prejazd. Ako auto potrebuje doplniť nádrž, my potrebujeme doplniť hladinu kofeínu, preto smerujeme na jednu z najznámejších pláží ostrova Murter, Slanica Beach, na ktorej tento náš aktuálny kofeínový deficit určite vyriešime. dph.jpg Slanica Beach sa nachádza vo všetkých bedekroch, časopisoch a prospektoch. A jednoznačne právom, pretože je to nádherná pláž s pozvoľným vstupom do mora, vhodná napríklad pre rodiny s deťmi, ktorá má navyše na slnku nádhernú tyrkysovú farbu. Okrem toho tu má voda príjemnú teplotu vďaka tomu, že pláž Slanica sa nachádza v zátoke. Nájdete tu tobogány, apartmány, pre Chorvátsko typické borovice a útulné kaviarničky s výhľadom na more, ktoré pre nás po noci šoférovania znamenajú záchranu. Pláž Slanica sa nachádza na západnej strane ostrova, smerom k otvorenému moru a ku skvelej rannej kávičke navyše dostanete ako bonus nádherné výhľady na ostrovy Národného parku Kornati. Okolo deviatej sa však pláž začína plniť a počas dňa tu často bývajú doslova návaly turistov a preto sa presúvame inde. V pamäti nám utkvela pláž s názvom Podvrške Beach. Táto pláž sa nespomína v bedekroch a časopisoch tak často, ako Slanica Beach a tu musíme poznamenať, že neprávom! K tejto pláži vedie nenápadná, úzka a kľukatá cesta, dlhá zhruba kilometer. Cesta je široká akurát pre jedno auto a maximálne bicykel.


Zo skúsenosti môžeme povedať, že práve takto dostupné, alebo občas takmer nedostupné miesta, bývajú jednoznačne okúzľujúce! Inak tomu nie je ani v prípade pláže Podvrške na ostrove Murter.


20200811_171712gph.jpg Túto pláž by sme zaradili medzi jednu z najkrajších na ostrove Murter, ak nie v Chorvátsku. Po prejdení spomínanej cesty je nad plážou dostatok miesta na parkovanie pomedzi kríky. Ak budete mať šťastie a mladý chalan na bicykli, ktorý tu inkasuje parkovanie si vás nevšimne, tak zaparkujete zadarmo. Vlastne je to jedno, pretože keď na druhý deň zaparkujete pri nejakej vedľajšej pláži, tak vás zinkasuje aj za predchádzajúci deň, kedy ste si mysleli, že vás nevidel (naša skúsenosť). Bežne tu ale parkovné stojí 40HRK (5€) na celý deň. Voda na pláži Podvrške je tak tyrkysová, že na moment zabudnete, že ste v Chorvátsku. Pláž je pokrytá drobnými kamienkami, ale vo vode nájdete čistý piesok a pozvoľný vstup. Keď tu budete plávať, isto neprehliadnete vrch Crnikovca, ktorý sa nachádza nad plážou. Prístup naň je mierne krkolomný, ale na nádherný výhľad z tohto kopca zaručene nezabudnete. Okrem pláže Podvrške pod vami uvidíte aj neďaleký Národný park Kornati a okolité ostrovy. Našli sme dokonalé miesto, ktoré sme videli v nočných snoch na diaľnici. A vám túto pláž tiež odporúčame navštíviť!

Romantika po chorvátsky

Sobotné ráno mierime opäť na pláž Slanica. Rána na tejto pláži sa nám tak nejako zapáčili a do okna nám padla štýlová reštaurácia Kamičac caffe bar. Naše posledné raňajky sme si užívali na diaľničnej benzínke kdesi za Karlovačom, no dnes ideme na istotu. Táto príjemná, plážová reštaurácia vám ponúkne skvelé jedlo a pitie s prenádherným výhľadom na ostrovy NP Kornati a to priamo na pláži Slanica. Ale neprišli sme sem iba jesť dobré jedlo na pláži.


Na našich cestách sa riadime heslom: „Raňajky sú základ dobrého dňa a raňajky na pláži, sú základ perfektného dňa!“


eph.jpg Po výdatných raňajkách smerujeme do romantickej dediny Betina, ktorá nás zaujala už pri príchode, po ceste k apartmánu. Keď totiž prichádzate do mesta Murter, Betinu pod sebou na pobreží neprehliadnete vďaka jej ikonickému kostolu. Hneď vedľa pláže s názvom Betina sa nachádza priestranné verejné parkovisko. Hodina parkovania tu stojí 7HKR (1€), takže parkujeme a vyrážame do ulíc. Teda skôr uličiek. Už z pláže Betina sa nám naskytá nádherný výhľad na dedinu Betina a jej ikonický kostol Sv. Frane, ku ktorému mierime. Mierime k nemu, pretože je odtiaľ krásny výhľad na mesto a my výhľady zbožňujeme. Betina má okrem kostola dva nádherné prístavy, v ktorých nie je núdza o dobrú kávu alebo pivko a k tomu všetkému nádherné a tiché, starobylé uličky. No romantika po Chorvátsky. A čo by to bolo za romantiku pri mori, bez romantického západu slnka? Ostrov Murter má vďaka kopcom viacero zaujímavých miest, odkiaľ sa dá pozorovať západ slnka, no jedno miesto tomuto večernému divadlu dodáva obzvlášť šmrnc. jph.jpg Ide o kostolík Crkva sv. Roka, ktorý sa týči na kopci medzi dedinou Betina a mestom Murter. Keď prichádzate do mesta Murter z juhu, pravdepodobne pôjdete cez hlavnú ulicu Podvrtaje, nad ktorou sa tento kostolík nachádza. Vedie k nemu úzka ulička, tak akurát pre auto, ale dá sa pod kostolíkom zaparkovať na kraji cesty, prípadne dole v uliciach Murteru. Z kostolíka je krásne vidieť veľkú časť ostrova Murter, ako aj okolité ostrovčeky, Národný park Kornati alebo pevninu. A samotný západ slnka? Nuž, vidieť zapadať slnko s množstvom ostrovčekov v popredí, to je rozhodne chvíľa, pre ktorú sa oplatí cestovať.

Keď zapadne slnko

Čas medzi západom slnka a ranným odchodom domov, by nemal ostať nevyplnený! Preto zvažujeme, čo s načatým večerom? Mesto Murter, aj keď nie je veľké, žije celkom slušným nočným životom a to nemáme na mysli hlučné diskotéky plné alkoholu. Náš apartmán je od centra vzdialený približne kilometer cesty a to je vzdialenosť tak akurát na večernú prechádzku. cph.jpg Bary, reštaurácie, kaviarničky, áno aj diskotéka, vysvietený prístav... tu to žije. Vraciame sa do reštaurácie, kde sme počas dňa stihli vypiť pivko a minerálku, aby sme si vychutnali niečo skvelé po zub. Popri tom tu na námestí v prístave hrá živá hudba, ľudia tancujú, jedia, pijú, tešia sa... Možno to znie ako klišé, ale tu v Chorvátsku má takýto večer atmosféru a dušu. To my na Slovensku nevieme, žiaľ.

Slovensko je krásna krajina, ale more je more. A to aj v prípade, že pri mori strávite iba predĺžený víkend. Ostrov Murter patrí medzi menšie, ale obľúbené ostrovy. Ponúka skvelú a dostupnú polohu, krásnu prírodu, nádherné tyrkysové pláže a romantické mestá so skvelým jedlom a pitím. A to sa predsa oplatí! Aj keď len na tri dni, čo poviete?


Pridať komentár

Komentáre

Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.