720 kilometrov za 72 hodín severom Maďarska
Maďarsko · 31. 07. 2022
Čo si predstavíte, keď sa povie Maďarsko? Červenú papriku, paprikáš alebo halászlé? Či cestu diaľnicou do Chorvátska? Alebo perlu na Dunaji, hlavné mesto Budapešť? Staršie ročníky si pravdepodobne spomenú na dovolenku pri maďarskom mori, pri jazere Balaton. Maďarsko je nenápadná krajina takmer uprostred Európy, ktorá síce nepatrí medzi cestovateľsky najvyhľadávanejšie, ale čas strávený tu určite nebudete ľutovať. Či už máte radi oddych pri vode a vodné športy, históriu, výhľady či iné zaujímavosti... V Maďarsku si vraj každý nájde to svoje! A nás zaujíma, či je to pravda? Našich 720 kilometrov za 72 hodín naprieč severným Maďarskom práve začína.
Povinná zastávka, jazero Balaton
Ak zbožňujete výhľady minimálne tak, ako my a chcete vidieť veľkú časť najväčšieho sladkovodného jazera v Európe zhora, namierte si to rovno do Tihany. Tihany je malá dedina, nachádzajúca sa vo východnej časti poloostrova na jazere Balaton, približne 80 metrov nad jeho hladinou. Dedine dominuje nádherný kláštor Tihanyi Bencés Apátság z 11. storočia, ktorý je postavený na najvyššom bode a je z neho nádherný výhľad na veľkú časť Balatonu. Skvelý výhľad si však môžete vychutnať aj pri skvelom obede či kávičke z terasy skvelej reštaurácie a cukrárne Apátsági Rege Cukrászda, ktorú nájdete hneď vedľa kláštora. V letných mesiacoch však býva terasa tejto reštaurácie pomerne plná, preto odporúčame urobiť si vopred rezerváciu. Tihany ale nie je iba o výhľadoch na Balaton. Uličky sú plné kaviarní, cukrární alebo romantických vidieckych domčekov, kde okrem suvenírov kúpite aj tradičné maďarské dobroty. Za zmienku a návštevu nepochybne stojí PaprikaHáz, domček na ktorom sa sušia papričky a vo vnútri nájdete okrem nich napríklad slnečnicový olej, papričky na rôzny spôsob, či domácu štiplavú pastu do gulášu. A keby sa tá vôňa dala preniesť pomocou blogu...
Tihany je tak atraktívna oblasť, že ceny nehnuteľností tu patria k najvyšším v Maďarsku!
Počas prechádzok pomedzi domčeky určite neprehliadnete jazero Belső-tó, ktoré sa nachádza za dedinou vo vnútri poloostrova. V okolí jazera žije mnoho vzácnych druhov rastlín a živočíchov, z lúk okolo jazera sa naskytá nádherný pohľad na dedinu Tihany s dominujúcim kláštorom. V okolí jazera sa počas sezóny nachádza viacero levanduľových polí a levanduľa je to, čím Tihany doslova žije. Je to tu také maďarské Provence. Ak tu teda neplánujete kúpiť nehnuteľnosť, určite sa tu zastavte aspoň na potulkách Maďarskom. Takmer oproti Tihany si určite všimnete ikonické, biele ruské koleso Siófok Óriáskerék. To sa nachádza v meste Siófok na opačnom brehu jazera Balaton. Cesta z Tihany do mesta Siófok po okraji jazera meria približne 60 kilometrov a trvá viac ako hodinu. Tu však mysleli na turistov, ktorí chcú vidieť za krátky čas čo najviac.
- TIP AKO UŠETRIŤ ČAS: Spoločnosť BAHART prevádzkuje na trase Tihany rév- Szántód rév trajekt, ktorý prevezie vás aj vaše auto z jednej strany jazera na druhú za 8 minút. Lístky sa dajú kúpiť na mieste pred nástupom na trajekt, alebo dopredu online na tomto odkaze.
Mesto zábavy
Siófok patrí medzi najväčšie mestá, ktoré nájdete na brehoch jazera Balaton a je to zároveň aj obľúbené letovisko tejto oblasti. Nájdete tu všetko, čo k dobrému oddychu patrí. Krásnu pieskovú pláž, ktorá je síce platená, kopu hotelov, barov a reštaurácií, kaviarničky... Za návštevu určite stojí vodná veža Siófoki Víztorony. Bývalá technická pamiatka vedľa nákupného centra Sió Plaza, v ktorej dnes nájdete turistické centrum a slúži zároveň aj ako vyhliadka. Na samom vrchu veže sa nachádza otočná kaviareň s panoramatickým výhľadom na Siófok a značnú časť Balatonu. Pozor ale, aby ste tu nesedeli pridlho, môže sa vám zatočiť hlava. Ak vám počas potuliek medzičasom vyhladlo a maďarská kuchyňa pre vás nie je tá pravá, pridávame jeden tip na reštauráciu, v ktorej aj v Maďarsku zažijete pravú Ameriku. Navštívte reštauráciu Diner M, v ktorej sa budete cítiť, ako v pravom americkom motoreste a pochutnáte si na amerických dobrotách.
Menej známe, no unikátne opátstvo Pannonhalma
Našou druhou zastávkou na potulkách severom Maďarska je dedina Pannonhalma, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Komárno. Ide o malú a nenápadnú dedinu na severe Maďarska uprostred ničoho. Aj napriek tomu ale ukrýva unikát, o ktorom až toľko ľudí nevie. Teda ukrýva... Budova kláštora Pannonhalmského arciopátstva, v ktorom sa spomínaný unikát ukrýva, sa hrdo týči približne 280 metrov nad dedinou Pannonhalma a je tak viditeľná už z diaľky. Kláštor (komplex budov) je postavený na „svätej hore Panónie“, ako toto miesto kedysi nazývali. Pannonhalmský kláštor je jedna z najstarších historických pamiatok v Maďarsku. Bol založený približne v roku 996 a od roku 1996 je zapísaný aj do zoznamu UNESCO. A ten unikát? Kláštor vo vnútri ukrýva knižnicu s viac ako 360 tisíc zväzkami, ktorá bola zaradená medzi najkrajšie knižnice sveta! Okrem histórie a dychberúcej knižnice ponúka kláštor krásny panoramatický výhľad na krajinu okolo. V blízkom okolí Pannonhalmského kláštora nájdete počas sezóny množstvo levanduľových polí a fariem, takže sa na moment môžete kúsok od našich hraníc cítiť doslova ako v Provence. Ak máte radi knihy alebo obľubujete knižnice, Pannonhalmský kláštor nesmiete vynechať. A keďže toto miesto nenájdete v každom bedekri, nestretnete tu ani obrovské davy turistov a môžete si tak vychutnať atmosféru tohto miesta naplno.
Vedeli ste, že aj Maďarsko má svoje Maldivy?
Plávajúca dedina, alebo aj Maldivy Maďarska. Presne takto by sa dalo nazvať miesto za dedinou Bokod u našich južných susedov. Za dedinou Bokod sa nachádza jazero Bokodi-tó, alebo aj Bokodské jazero, ktoré vďaka blízkej elektrárni v zime nezamŕza. Vďaka tomu sa stalo obľúbenou lokalitou chatárov a rybárov. Z brehov jazera smerom do stredu tu nájdete desiatky drevených, miestami už rozpadnutých mól, ktoré vedú k pestrofarebným chatkám a hausboatom miestnych. Okolo celého jazera vedie prašná cestička a tak sa na viacero miest dá dostať autom, alebo si môžete urobiť príjemnú prechádzku na veľmi zaujímavom mieste. Ak sa však rozhodnete fotiť toto miesto a panorámu chatiek, odporúčame vám zájsť na breh jazera, ktorý hraničí s dedinou Bokod. Nebudete tak mať na fotkách nevkusné komíny blízkej elektrárne. V blízkosti Bokodského jazera leží mesto Tatabánya, pri ktorom sa nachádza prírodná rezervácia Gerencsei. Tá ponúka množstvo príjemných miest spojených s turistikou a ak máte radi zážitkove ubytovanie, na internete sa občas obajaví ponuka ubytovania priamo v niektorej z chatiek Bokodského jazera.
Ostrihom, panoráma Štúrova
Mesto Ostrihom sa počas tohto roadtripu malo pre nás stať iba miestom na prespatie. Lenže k hotelu v centre Ostrihomu sme dorazili skôr, ako sme plánovali a hneď nám bolo jasné, že večerné ulice Ostrihomu nenecháme len tak na pokoji. Ostrihom leží na brehu Dunaja a susedí so Štúrovom. Hm, dať si počas roadtripu severným Maďarskom české pivko na Slovensku znie ako dokonalý plán, však? Po skvelej večeri v reštaurácií NEXT Restaurant sme vkĺzli do ulíc Ostrihomu a namierili sme si to pešo priamo do Štúrova. Ostrihom od Štúrova delí iba rieka Dunaj a most Mária Valéria híd. Je to veľmi príjemná prechádzka z krajiny do krajiny, ktorá meria doslova pár metrov. Ulice centra Ostrihomu dýchajú históriou, hrajú farbami a takéto miesta máme na cestách radi. Ostrihomu okrem romantických uličiek dominuje mohutná Katedrála Panny Márie a svätého Vojtecha, na ktorú je pravdepodobne najkrajší pohľad práve zo Štúrova. Je to však príjemný paradox tohto miesta.
Na takmer všetkých magnetkách zo Štúrova je zobrazená práve Ostrihomská bazilika a je teda pýchou nie len Ostrihomu, ale tak trochu aj Štúrova.
A viete vlastne, že sa dá na strechu tejto baziliky vystúpiť? Nahor vedie niečo cez 400 schodov, o ktorých sme sa dozvedeli až cestou hore. To nás ale neodradilo, pretože po tých 400 schodoch netreba kráčať naraz. Sú rozdelené do viacerých úrovní, počas ktorých prejdete napríklad kaviarňou pod strechou kupoly, alebo niekoľkými mrežami, ktoré sa točia okolo mohutných kamenných stĺpov na kupole. Počas celého výstupu sa naskytajú nádherné výhľady na Ostrihom. Posledných približne 100 schodov je mierne adrenalínových, no ako náhle ich prekonáte, prejdete útrobami kupole a zrazu máte na dlani nie len Ostrihom, ale aj časť juhu Slovenska. Tie schody za ten výhľad určite stoja!
Ako sa žilo kedysi v Maďarsku?
Slovenské Čičmany snáď poznáme všetci, ale vedeli ste, že aj naši susedia na juhu majú tie svoje? Vitajte v dedine Hollókő, na severe Maďarska. Hollókő nie je skanzen, je to viac menej klasická obývaná dedina, vďaka čomu je od roku 1987 zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Moderná časť dediny je typická dedina, akých nájdete v krajine stovky. No jej historická časť, ktorá tvorí akýsi okruh dláždenou cestou stojí určite za povšimnutie. Domček na domčeku a v každom nájdete niečo iné. Pošta, pekáreň, remeselná výroba, hrnčiar... Na pohľad dedina, veľmi podobná našim Čičmanom, ale jeden príjemný rozdiel sme predsa len našli. V historickej časti Hollókő je viac ako 70% domov sprístupnených. Môžete sa tak vrátiť v čase a vidieť, ako kedysi vyzeral maďarský život na vidieku, alebo si zakúpiť nejaký tradičný výrobok. To sa žiaľ v Čičmanoch nedá, čo je určite veľká škoda. Ak by sa niekomu zdali dve ulice tradičnej architektúry málo, nad dedinou sa nachádza krásna, udržiavaná zrúcanina hradu Hollókői vár, ktorú by bola škoda nevidieť, ak sa tu niekedy ocitnete. Z hlavného parkoviska v dedine Hollókő je zrúcanina vzdialená iba 10 minút chôdze do mierneho kopca. Už z diaľky vyzerá zrúcanina veľkolepo a inak tomu nie je ani vo vnútri. Po zaplatení vstupného (cca 6,30€/os.) na vás čaká krásny dvor s dreveným schodiskom, ktoré keď vyšlapete, uvidíte celé okolie hradu. Vrchné podlažia sú venované expozícií, ktorá znázorňuje, ako sa tu kedysi žilo.
Ako vidíte, naši južní susedia žijú v naozaj rozmanitej krajine, ktorá má čo cestovateľovi ponúknuť. Počas cestovania iba severom krajiny sme mali možnosť vidieť množstvo zaujímavých miest či ochutnať skvelé jedlá v spomínaných reštauráciach. Na niektorých miestach sme si však vôbec nepripadali, že sme iba pár kilometrov za hranicami. Presvedčili sme aj vás na návštevu Maďarska? Podeľte sa s nami o váš názor v komentároch. Budeme radi za každú spätnú väzbu.
*Ceny uvedené v článku sú iba informatívne a môžu sa líšiť. Aktuálne ceny odporúčame sledovať na stránkach poskytovateľov služieb.
Pridať komentár
Komentáre
Tento príspevok zatiaľ nikto nekomentoval.